Stanislav Víša

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1928 - 2018
Manžel
Datum narození 01. 10. 1924
Datum úmrtí 19. 12. 1984
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení výtvarnici, výtvarní pedagogové, herci, grafici, textilní návrháři, učitelé, malíři, pedagogové

Životopis

Narodil se v České Třebové v rodině zámečníka ČSD. Je absolventem českotřebovského reálného gymnázia a pedagogické fakulty Karlovy univerzity v Praze (profesoři Cyril Bouda, Martin Salcman, Karel Lidický). Po studiích krátce pracoval jako samostatný návrhář v podniku KOVO. Pražské zkušenosti s návrhářstvím a propagací uplatnil po odchodu z vojny doma ve Třebové. Stal se vedoucím propagace v textilním podniku Perla. Po několika letech byl vybrán do nově zřízené instituce textilního průmyslu ORGATEX.

Z jeho popudu vznikla resortní výtvarná škola pro další vzdělávání vedoucích pracovníků propagačních oddělení, návrhářů a aranžérů. Od roku 1965 se stal vedoucím útvaru propagace a tisku na generálním ředitelství bavlnářského a hedvábnického průmyslu v Hradci Králové. Redigoval zde měsíčník B-expres a podílel se na výtvarném řešení expozic textilu na Libereckých trzích a dalších výstavách (Brno, Trenčín, Paříž, Lipsko, Moskva …). Po autohavárii (1976) opustil náročnou práci v Hradci Králové a vrátil se do rodného města. Stal se zde pedagogem výtvarného oboru na LŠU.

K vlastní tvorbě se dostal až v čase volna. Že miloval své rodné město, prozrazují jeho kresby a grafické listy. Nejčastějšími náměty jsou zdejší malebné chaloupky, rotunda sv. Kateřiny, kostel sv. Jakuba, staré náměstí, nábřeží Třebovky, park Javorka, městská zákoutí, celkový pohled na město. Častý je i motiv milenců, lásky a mateřství, krajiny v různém ročním období, postav z pohádek, kocourů v oknech a na střechách … Pracoval se dřevem (loutky, betlém), je autorem českotřebovského kalendáře, obálek Českotřebovského zpravodaje, sgrafita v nádražní hale a památníku padlých na továrním dvoře parnické textilky. Měl ještě mnoho představ a plánů, bohužel je nemohl naplnit. Nejprve nemoc, a potom předčasné úmrtí ukončilo jeho umělecky plodný život. Pochován je na českotřebovském hřbitově.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 14.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová