Josef Knop

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (3)
Datum narození 30. 01. 1909
Datum úmrtí 01. 04. 1966
Místo narození Žamberk (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení oběti komunistického režimu, oběti politické perzekuce, političtí vězni, vojáci, odbojáři

Životopis

Voják z povolání, příslušník zahraničního odboje. Maturoval v Kostelci nad Orlicí /1929/, pak  Voj. akademie v Hranicích. Od 1.8.1932 u hraničář praporu v Rim. Sobotě. P okupaci krátce u Státních drah v Kyšperku /Letohrad/, 15.2.1940 útěk do ciziny. Velel rotě u pěšího praporu 2. v Agde /Francie/ po porážce odjezd do Anglie, od července 1940 u 1. čs. brigády ve Velké Británii. Velitelem roty, později Školy důst. v záloze. Abs. spec. kursy SOE /Special Operation Executive/, zaměřeno na diverze, sabotáže a seskoky padákem. V září 1943 odešel do SSSR, nejprve velitelem Poddůstojnické školy, velel i Oddílu zvl. určení /boj v týlu nepřítele/ kde využil zkušeností z Anglie. Od. 1.6.1944 velitelem 2. čs. samost. praporu, s ním prošel těžkými boji v Karpatech. Po válce v různých funkcích, mj. vystudoval i Vysokou školu válečnou. Na vlastní žádost /důvody zdravotní a rodinné/ od 1947 velitelem pěšího praporu 42 v Žamberku.
1949 zatčen, ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí. 1962 amnestován, 1966 zemřel na nedoléčené nemoci z války a následky věznění. Nositel čs. i zahraničních řádů a dalších vyznamenání

O Josefu Knopovi pojednává kniha s názvem Josef Knop - důstojník, na něhož jsme měli zapomenout od Pavla Svědroha. Knihu vydal Klub českých turistů v roce 1991.

Události v životě

-- nezařazeno --
MístoKostelec nad Orlicí (okres Rychnov nad Kněžnou)

-- nezařazeno --
MístoHranice (okres Přerov)

-- nezařazeno --
MístoŽamberk (okres Ústí nad Orlicí)

-- nezařazeno --
MístoAgde (Francie)

-- nezařazeno --
MístoVelká Británie

-- nezařazeno --

-- nezařazeno --
MístoRimavská Sobota (Slovensko)

-- nezařazeno --
MístoChrudim (okres Chrudim)

-- nezařazeno --
MístoTábor (okres Tábor)
Ověření Pocta generálu Josefu Knopovi. Vzpomínková akce k 60. výročí ukončení 2. svět. války spojená s odhalením pamětní desky. Vyd Město Žamberk 2005. l list.
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy Článek na webu města Žamberka
Wikipedie
Reportáž ČT