Emanuel Karel Zeiner

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (3)
Datum narození 08. 12. 1851
Datum úmrtí 23. 06. 1915
Místo narození Litomyšl (okres Svitavy)
Místo úmrtí Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení vlastivědní pracovníci, regionální vlastivědní autoři, odborní publicisté, regionální historici, pedagogové

Životopis

Narodil se 8. 12. 1851 v Litomyšli. V letech 1864-71 studoval Gymnázium v Litomyšli. Po maturitě vstoupil do Hradeckého kněžského semináře, po roce však odešel a nastoupil dráhu učitele. Začínal v Budislavi u Proseče, poté působil ve Zhoři u České Třebové, r. 1874 nastoupil na nově zřízenou chlapeckou měšťanskou školu v Ústí nad Orlicí. Postupně se stal členem obecního i okresního zastupitelstva a pracoval téměř ve všech místních spolcích. Historik, komeniolog, srovnávací jazykozpytec v onomastice a etymologii, národopisec, sběratel lidové mluvy, organizátor. Propagátor Ústí nad Orlicí jako letoviska, průvodce po okolí. Zpracoval dějepis města Ústí nad Orlicí. Žil v dnešní ulici T. G. Masaryka v čp. 112. Z díla: Města Ústí nad Orlicí dějepisné památky (vyd. vl. n. r. 1880 u Karla Rathouského v Rychnově nad Kněžnou). Zemřel  23. 6. 1915 v Ústí nad Orlicí a je pochován na místním hřbitově.

Události v životě

-- nezařazeno --
MístoÚstí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)

-- nezařazeno --
MístoBudislav (okres Svitavy)

-- nezařazeno --
MístoZhoř (Němčice, okres Svitavy)
Ověření Emanuel Karel Zeiner, první dějipisec města Ústí nad Olricí. Ústecký kulturní zpravodaj, 1984, č. 3, s. 31-32, č. 5, s. 35-37.
Ústecké kalendárium na prosinec 2001 - www.usti.cz
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Městská knihovna Svitavy