Josef Jakubec

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 08. 02. 1899
Datum úmrtí 27. 06. 1955
Místo narození Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Mírov (okres Šumperk)
Profese a obory působení politicky pronásledovaní, komuništičtí odbojáři, duchovní

Životopis

Narodil se 8. 2. 1899 v Ústí nad Orlicí. Po maturitě na církevním gymnáziu vstoupil do biskupského semináře v Hradci Králové, 29. 6. 1924 vysvěcen na kněze. Poté vystřídal řadu kněžských působišť: Libštát, Městec Králové, Třebechovice p. Orebem, Vysoký Újezd, Červený Kostelec a Nové Hrady. Koncem 30. let zakotvil v Žamberku. Stal se děkanem, biskupským notářem a biskupským vikářem. Na jaře 1949 zatčen a vazebně vězněn v Hradci Králové a bez soudního rozsudku protiprávně zařazen do Tábora nucených prací v Pardubicích, propuštěn 5. 12. 1949. Ještě téhož roku znovu zatčen a obviněn jako aktivní lidovec z kontaktů s protistátní organizací a z rozšiřování protistátních tiskovin. Dne 25. 10. 1950 uznán vinným z velezrady a vyzvědačství a odsouzen na 20 let odnětí svobody. Na Mírově dne 27. 6. 1955 podlehl závažnému onemocnění plic a je pohřben na vězeňském hřbitově. 16. 8. 1990 byl Krajským soudem v Hradci Králové rehabilitován.

Ověření Městské muzeum Ústí nad Orlicí: Osobnosti
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy https://www.ustrcr.cz/uvod/odboj-a-perzekuce-krestanu-v-dobe-nacismu-a-komunismu/rimskokatolicka-cirkev/josef-jakubec/
http://farnostzamberk.cz/sites/farnostzamberk.cz/files/soubory1/2013_2_web.pdf