František Ženíšek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 25. 05. 1849
Datum úmrtí 15. 11. 1916
Místo narození Praha (okres Praha)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení umělci, malíři

Životopis

  František Ženíšek byl významný český malíř.
  Již v útlém mládí se projevovalo jeho umělecké nadání. Mezi jeho první životní úspěchy patří například fakt, že byl součástí tzv. "Generace Národního divadla".
  Tvořil v akademicky uhlazené formě ovlivněné neorenesancí. Byl výborný kreslíř a malíř historických i alegorických výjevů, byl též perfektní figuralista.
  S Mikolášem Alešem spolupracoval na výzdobě foyer Národního divadla a on sám byl autorem první opony, která shořela v roce 1881 při velkém požáru ND. Dále mu také bylo svěřeno hlediště, kde vytvořil alegorii osmi múz představující například tanec, lyriku, hudbu apod.
  Byl také vyhledávaným portrétistou, kterého si vzal pod svá křídla Josef Šebestián Daubek, což byl majitel velkostatku v Brněnci. Spolu s Ženíškem patřili do okruhu Daubkových hostů další přední umělci. Například již zmíněný Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Vojtěch Hynais, Max Švabiský a další. Daubek se s Ženíškem poprvé setkali ve Francii, kde mu poprvé stál modelem. Ženíšek mu namaloval spoustu portrétů, dokonce s ním jel i na svatební cestu, kde maloval portrét novomanželů.

Autor Denisa Levová (Autorka textu)
Ověření Zpravodaj MNV Brněnec, č.4, 1987, str. 3
https://cs.wikipedia.org/wiki/František_Ženíšek
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy
Odkazy Wikipedie