Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová
Martin Broulík pocházel ze starého kovářského rodu. Narodil se v chalupě s pozdějším čp. 264 Na Zámostí jako nejmladší syn kováře Františka Broulíka.
Jestli studoval v Pardubicích, jak se uvádí v dosavadní literatuře, která však obsahuje řadu omylů, pak se jednalo o latinské školy minoritů. V druhé polovině 70. let 18. století možná složil na pardubické hlavní škole dodatečně učitelskou zkoušku.
Učil postupně na školách v Poličce (téměř 30 let), Heřmanově Městci a od 5. července 1798 v České Třebové. O jeho jmenování na místo učitele svedli Českotřebovští tuhý boj s vrchnostenským úřadem v Lanškrouně a jednali v té věci i s inspektorátem lichtenštejnských velkostatků v Moravské Třebové.
Se svou manželkou Magdalenou a sedmi dětmi bydleli v domě čp. 70 v dnešní Hýblově ulici. Byl nejen dobrým učitelem, ale i ředitelem kůru, výborným hudebníkem a skladatelem duchovních skladeb (mše, pastorely, pastorální mše, rekviem, motetta, skladby k poctě Panny Marie ….). Řada z nich je uložena v Muzeu české hudby v Praze, notová sbírka Broulíkových skladeb je také v českotřebovském muzeu. Z díla: Oratorium de passione Domini nostri Jesu Christi.
Když Martin Broulík zemřel, byl pochován na hřbitově u kostelíčka sv. Kateřiny. Jelikož se nenašel jediný stínový portrét nebo kresba, nevíme ani jak vypadal.
Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02
dummy 732 756 827
dummy info@osobnostiregionu.cz