Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Ing. Arch. Jaroslav Mackerle

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
Datum narození
08. 08. 1913
Místo narození
Jevíčko (okres Svitavy)
Datum úmrtí
13. 11. 1964
Místo úmrtí
Svitavy (okres Svitavy)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Jaroslav Mackerle, český architekt, výtvarník, amatérský archeolog, historik a etnograf, se narodil 8. srpna 1913 v Jevíčku. V letech 1924–1931 studoval na jevíčském gymnáziu, v letech 1931-1938 studoval architekturu v Brně a během studií vytvořil první animovaný film v Československu s názvem "Pejsek Čokl". Mackerleho film získal v roce 1935 první cenu v celostátní soutěži amatérských filmů a uznání se mu dostalo i na mezinárodní soutěži v Berlíně v následujícím roce. Kromě animované tvorby se věnoval linorytu a tušové kresbě a vytvořil několik ilustrací.
Mackerleho zájmy přesahovaly oblast umění a týkaly se archeologie, regionální historie a etnografie, zejména se zaměřením na oblast Malé Hané. Po válce působil jako kurátor archeologických sbírek v Muzeu Jevíčko a později pracoval v Městském archivu Jevíčko. Prováděl archeologické výzkumy, sbíral povrchové artefakty a své poznatky zúročil v publikacích, jako je Pravěk Malé Hané (1948) a rozsáhlá nepublikovaná práce Stará sídelní oblast severozápadní Moravy (1952).
Kromě archeologických aktivit se Mackerle věnoval i místní památkové péči. Napsal podrobné průvodce a historické popisy, mimo jiné "Archiv města Jevíčka" (1958) a "Letopis města Jevíčka" (1958). Je také autorem knih "Pohádky z okolí Jevíčka" (1939) a publikace o historii hradu Cimburk u Městečka Trnávka. Některé jeho pozoruhodné práce, včetně studií o lidové architektuře a malovaných nápisech na Malé Hané, zůstaly nepublikovány.
Život Jaroslava Mackerleho nabral tragický směr, když při opravě svého domu v Jevíčku spadl z lešení a způsobil si zranění, která nakonec vedla k jeho smrti 3. listopadu 1964. Pohřben byl na jevíčském hřbitově. Mackerle byl bezesporu jedním z nejvýznamnějších amatérských archeologů v poválečném Československu a jeho přínos pro studium historie a etnografie Malé Hané je dodnes oslavován.

Autoři
Lukáš F. Peluněk (S využitím informací, které publikoval)
Michal Denár (Text redakčně upravil)
Ověření
Skutil, Jan: Odkaz Jaroslava Mackerleho. Vlastivědné čtení k 25. výr. úmrtí. Pod Jevíčskou věží, 1989, listopad, nestr. - obr. , Bibliogr.
Dodavatel dat
Městská knihovna Svitavy
Související osoby

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2638 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.