F/O František Sixta

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (3)
Související osoby
1916 - 1941
Spolubojovník
Datum narození 20. 09. 1913
Datum úmrtí 17. 04. 1941
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Kelpen-Oler (Nizozemí)
Profese a obory působení vojáci z povolání, letci, vojenští letci, vojáci

Životopis

Narodil se v rodině zaměstnance CK drah v České Třebové. Měl ještě dva bratry a tři sestry. Jako absolvent pražské strojírenské průmyslovky nenašel ve svém oboru uplatnění, a proto se dal na dráhu vojáka z povolání.

Začínal u dělostřelectva, později se přeškolil na letce. V roce 1938 již létal na těžkých bombardérech MB 200 a byl také jmenován polním pilotem. O necelý rok později, po známých událostech, odešel na trvalou dovolenou. Ještě v témže roce (1939) za pomoci ilegální skupiny naší armády Obrana národa přešel v okolí Moravské Ostravy hranice protektorátu do Polska a potom do Francie. Po přecvičení na francouzské stroje, sám se stal instruktorem na vícemístných letounech. Když se schylovalo k pádu Francie, odešel přes Alžír do Anglie na výcvikovou základnu Cosford. Byl přijat do řad RAF a s ukončením základního výcviku jej odveleli na domovskou základnu 311. bombardovací perutě v Honingtonu, kde byl jmenován operačním pilotem. Nejprve působil v různých osádkách jako druhý pilot. Od dubna 1941 byl sám jmenován kapitánem letounu. Se svoji novou posádkou vzlétl nad nepřátelská území celkem sedmkrát.

Při posledním letu byl jejich Wellington poškozen a musel se podrobit opravě v letištních dílnách. Proto měla osádka F. Sixty 17. dubna volno. Sixta se rozhodl letět jako druhý pilot s posádkou F. Kráčmer (rodák z Parníka u České Třebové) na Kolín nad Rýnem. Cestou k cíli byl jejich Wllington sestřelen nočním stihačským esem Hptm. Wernerem Streibem (NJG1) 5 mil východně od města Weer (nedaleko od Kelpen-Oler) v Nizozemí.

Celá osádka letounu je pochována na válečném hřbitově Jonkerbos – Nijmegen v Nizozemí. František Sixta byl za bojovou činnost vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a Československou medailí za chrabrost 1939.

Události v životě

zaměstnání: 1940  –  1941
MístoVelká Británie
KorporaceRoyal Air Force
Popis

311. perruť

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 12.07.2011, VÚA Praha, web Free Czechoslovak Air Force
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Seznam letadel sestřelených naud úzením Nizození v roce 1941
Pomník letcům u Gymnázia v České Třebové
Tématická geokeš týkající se Rudolfa Lifczicze, který byl v posádce spolu s F. Sixtou a jejich posledního letu.
Záznam v archivu VHÚ
Free Czechoslovak Air Force, Wellington aircraft of 311 Sqn