Alois Czerny

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 06. 02. 1847
Datum úmrtí 23. 04. 1917
Místo narození Prostějov (okres Prostějov)
Místo úmrtí Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení archeologové, vlastivědní pracovníci, entomologové, ředitelé škol, muzejní pracovníci , folkloristé , geologové, pedagogové

Životopis

Pedagog, vlastivědný a národopisný pracovník, působil jako ředitel měšťanské školy v Moravské Třebové a správce muzea. Dále geolog, archeolog, entomolog, folklorista, pilně přispíval do odborných časopisů i regionálního tisku, sbíral hřebečské pověsti a stojí mimo jiné za dodnes oceňovanou vlastivědnou příručkou Der politische Bezirk Mährisch Trübau. Po právu je nazýván otcem hřebečské vlastivědy. 

 

Navstěvoval reálku v Moravské Třebové, vyšší reálku v Olomouci a poté německý technický institut v Brně. Od roku 1872 učil na gymnáziu v Moravské Třebové, poté v roce 1877 přešel na jevíčské gymnázium. Chvíli učil také ve Svitavách, poté se vrátil do Moravské Třebové.

 

Pořídil podstatnou část geologických sbírek muzea, vytvořil zde historický archiv, pracoval jako konzervátor ústřední komise pro umělecké a historické památky, společně s F. Spinou založil roku 1905 a vydával časopis Zprávy k národopisu Hřebečska /Mitteilungen zur Volkskunde des Schönhengster Landes/.

 

Spolupracoval na Vlastivědných listech a sám napsal 30 článků. Obdržel vyznamenání od Františka Josefa. Stal se čestným občanem města Moravská Třebová. V místním muzeu má od roku 1919 pamětní desku. Byla po něm pojmenována i jedna z ulic. Je pochován v rodinné hrobce na moravskotřebovském hřbitově.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření MARTÍNKOVÁ, Jana – ŠMERAL, Jiří: Alois Czerny. Moravskotřebovské vlastivědné listy, 2007, č. 18, s. 38
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy
Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy web Hřebečsko - životopis A. Czernyho
web Wikipedie - životopis A. Czernyho