Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

RNDr. Milada Vavřínová

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1878 - 1967
Spolubojovník
Datum narození
14. 12. 1918
Místo narození
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
10. 08. 2001
Místo úmrtí
Ústí nad Labem (okres Ústí nad Labem)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

První česká geoložka, RNDr. Milada Vavřínová se narodila  14. 12. 1918 v České Třebové v železničářské rodině. Byla nejstarší ze 3 sourozenců. Rodiče ji vychovávali vlastenecky - k lidovým písním a hlavně také k přírodě. V období 1929 - 37 studovala na reálném gymnáziu. Zajímala se o geologii, a proto její další cesta směřovala na přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity.

 

Byla první ženou v českých zemích, která si geologii zvolila za své povolání. Po 17. listopadu 1939, kdy byly u nás vysoké školy zavřeny, byla zaměstnána jako externí členka na soupisech lomů ve Výzkumném ústavu geologickém v Praze. Bydlela v podnájmu u první ženy malíře Maxe Švabinského, která kolem sebe sdružovala odbojovou inteligenci a poskytovala azyl uprchlým německým antifašistům. Všichni byli zatčeni v r. 1943.

 

Milada Vavřínová pak byla do konce války vězněna - nejdříve v pankrácké věznici a dále v koncentračních táborech v Terezíně, Ravensbrücku a Neubrandenburgu. Po osvobození se vrátila na své pracoviště a vysokou školu dokončila dálkově, doktorát získala v r. 1946.

 

Pokračovala v soupisech lomů, pracovala na geologické bibliografii do r. 1949. V r. 1961 přijala místo krajského geologa na tehdejším Krajském národním výboru v Ústí n. L. Věnovala se hlavně aplikované geologií, sledovala např. příčiny sesuvů půdy v Českém středohoří a zabývala se otázkami jejich prevence. Po odchodu na odpočinek (1971) se vrátila ke klasické geologii a v r. 1973 nastoupila do tehdejšího Okresního vlastivědného muzea v Trmicích. Čekalo ji roztřídění, přeložení do češtiny a upravení geologické sbírky ležící ladem od r. 1914. Spravovala přes 20 tisíc sbírkových kusů - nerosty, horniny, vrtná jádra, zkameněliny a dokumentační vzorky hornin z prvního geologického mapování Českého středohoří. Působila též v oblasti ochrany přírody, pořádala přednášky a besedy pro mládež. Získávala tak nástupce. Sama se pro geologii rozhodla v době, kdy bylo toto povolání pro ženy neobvyklé. Její život byl vždy prostý, práce v muzeu nezištná a jako příprava materiálu pro budoucnost vlastně i bezejmenná. Zemřela náhle 10. 8. 2001 ve věku 83 let v Ústí n. L. Zůstává mi na ni i ta milá vzpomínka ze Zubrnic, kde se snažila zkušenosti a znalosti o přírodě předávat.

studium: 1927  –  1937
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceGymnázium

zaměstnání: 1961  –  1971
MístoÚstí nad Labem (okres Ústí nad Labem)
KorporaceMěstský úřad
Popis

1961 přijala místo krajského geologa na tehdejším Krajském národním výboru v Ústí n. L.

Autor
Mgr. Marie Peterková (Autorka textu)
Ověření
Bůžek, Čestmír: Životní jubileum RNDr. Milady Vavřínové. Věst. Ústř. Úst. geol. 54, 1979, č. 1, s. 59-60, angl. res. navštíveno 15.7.2011
www (Nové ústecké přehledy), cit. 9.5.2013
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Související osoby
1878 - 1967
Spolubojovník

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2654 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.