Mgr. Jan Šebela

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1970 -
Syn
1945 - 1998
Spolupracovník
Datum narození 24. 12. 1940
Datum úmrtí 22. 06. 2017
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Žamberk (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení fotografové, amatérští fotografové , publicisté, spisovatelé, muzejní pracovníci , paleontologové , geologové, regionální historici, sběratelé

Životopis

Mgr. Jan Šebela byl Třebovák a nadšený místní patriot. Po maturitě na tehdejší Jedenáctileté střední škole v České Třebové následovala studia na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Téměř po celý život pracoval Mgr. Šebela v podniku Korado, a. s., Česká Třebová (dříve Koventa) v různých funkcích, naposledy jako vedoucí archivu. Jan Šebela se již od mládí zajímal o historii svého rodného města a kraje a v průběhu let vybudoval se synem Martinem bohatou sbírku dokumentárních fotografií a starých pohlednic s tématikou České Třebové a jejího okolí, čítající dnes úctyhodných cca 14 tisíc položek. Více než deset let je spolupracovníkem našeho městského muzea, kde pracuje na evidenci rozsáhlého souboru historických fotografií a pohlednic.
Je autorem řady drobných publikací, vydávaných městským muzeem, a autorsky se podílel i na vydání prvního dílu „Toulek minulostí Českotřebovska“. Z jeho pera pochází  pamětní spis, uložený spolu s dalšími dokumenty do báně chrámu sv. Jakuba při rekonstrukci kostelní věže v roce 1991.

Mezi jeho záliby patřila také regionální geologie a paleontologie. Se zesnulým doc. RNDr. Iljou Pekem, Csc., se podílel na uspořádání, determinaci a evidenci geologicko - paleontologických sbírek městského muzea a na několika odborných statích s touto tématikou.

Roku 2007 získal cenu města Česká Třebová Cenu Kohout.

Autoři Jan Skalický (Autor textu)
Michal Denár (Text redakčně upravil)
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Seznam vydaných publikací, katalog Městské knihovny Česká Třebová
Seznam vydaných publikací, katalog Národní knihovny