Lubomír Hejda

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 14. 06. 1930
Datum úmrtí 22. 10. 2017
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení hráči na saxofon, hudebníci, hudební skladatelé , klarinetisté, flétnisté

Životopis

Lubomír Hejda se narodil 14. 6. 1930 na Parníku v České Třebové v rodině železničáře. Hudební základy získal od učitele hudby Viléma Kyrala, s nímž v té době rodina Hejdových na Parníku sousedila. Učil se především hře na klarinet. Vystudoval strojní průmyslovku v Liberci, kde během studia působil v tamním studentském souboru. Po nastopení základní vojenské základní služby v Praze, zde založil a poté vedl vojenský hudební soubor. Zde se také naučil aranžovat a skládat vlastní skladby.
V roce 1954 se vrátil do České Třebové. Stejně jako jeho otec získal zaměstnání v ŽOS, kde působil až do odchodu do důchodu.
Působil v sekci dechových nástrojů v symfonickém orchestru Smetana a také saxofonové sekci orchestru Collegiál, který  interpretuje swing a jazz, jeho kapelníkem se stal v roce 1975. Na počátku 80. let začal působit v nově vzniklém Velkém swingovém orchestru. Po ukončení činnosti ve VSO působil až do června 2017 v malém tanečním orchestru, který pravidelně hrával k tanci v České Třebové a okolí o nedělních odpoledních.
Lubomír Hejda byl nejen klarinetista, flétnista, saxofonista a aranžér, ale byl také velice zručný, vyráběl si vlastní hubice pro saxofony na míru.

Autor (Text redakčně upravil)
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 3.11.2017
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Článek k úmrtí Lubomíra Hejdy v Českotřebovském zpravodaji