Otto Nevole

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 22. 01. 1921
Datum úmrtí 11. 03. 1999
Místo úmrtí Chotěboř (okres Havlíčkův Brod)
Profese a obory působení regionální publicisté, paleontologové , fotografové, pedagogové

Životopis

Ochránce a milovník přírody našeho regionu, paleontolog, fotograf, znalec města.
Jeho osobu nám více než dvě desetiletí připomínala v chotěbořském městském muzeu expozice Geologie Chotěbořska, jejímž byl spoluautorem. Jeho geologické nálezy otisků mořských živočichů, kteří žili na Chotěbořsku před mnoha miliony let, patří k cenným exemplářům uvedené sbírky. Byl personalistou školského odboru Okresního národního výboru v Chotěboři. Pamětníci ho označují za precizního úředníka.
Od roku 1960 působil jako učitel na Základní škole v Buttulově ulici. Jeho aprobací byl přírodopis, fyzika a chemie, později ještě občanská nauka. O deset let později, až do roku 1981, zde působil už jako ředitel. Byl spolupracovníkem měsíčníku Chotěbořské ECHO. A do tohoto časopisu napsal na 35 rozsáhlých článků, které doplňoval vlastními fotografiemi.
Otto Nevole se svou fundovanou a nezištnou prací trvale zapsal do povědomí všech, kterým nebylo a není naše město a jeho krásné okolí lhostejné.

Ověření Literární osobnosti aneb Od pera k počítači ; Chotěbořské Echo 1999, roč.9, č.3, strana 13 - Pavlíček Stanislav : Zemřel Otto Nevole
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř