František Brokeš

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 04. 03. 1918
Datum úmrtí 05. 04. 2002
Místo narození Horní Třešňovec (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení fotografové, amatérští fotografové

Životopis

Narodil se na samotě poblíž obce Horní Třešňovec. Jeho otec Josef Brokeš zde měl malé hospodářství, matka se starala o početnou rodinu. Do školy malý František nejprve chodil v německých Jakubovicích (obecná škola), na českou měšťanskou školu docházel v Dolní Čermné. V roce 1933 se přestěhoval k bratrovi Rudolfovi do České Třebové, aby se v jeho dílně vyučil kloboučníkem. Zároveň navštěvoval Živnostenskou školu pokračovací.


V roce 1942 byl nasazen na nucené práce do Německa.Za dramatických okolností se koncem války vrátil domů. Protože válka nebyla ještě u konce, byl zatčen a měl být opět transportován do Německa. Ze záměru sešlo ukončením 2. světové války. Po válce ještě krátce pracoval u bratra než kloboučnickou firmu znárodnili. Za zaměstnáním potom odešel do parnické textilky a od roku 1953 do nově vzniklého n.p. Česká armaturka.


Jeho koníčkem byla turistika a hlavně fotografování. První fotoaparát a zvětšovací přístroj zakoupil u českotřebovského drogisty Josefa Bártů v roce 1937. Jako samouk zvládl fotografickou techniku k téměř absolutní dokonalosti (citlivý objektiv, malířský smysl pro kompozici, odpovědný až profesionální přístup k danému tématu). V edici Osobnosti vyšla v roce 1992 drobná knížka Česká Třebová ve fotografii Františka Brokeše. S fotografiemi Františka Brokeše jsme se také mohli setkat ve výstavní síni tehdejšího Dělnického domu v březnu 1998. Výstava byla uspořádána k jeho osmdesátinám.


V posledních letech jej zdravotní potíže donutily odejít do Domova důchodců v České Třebové, kde po kratší nemoci zemřel.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 14.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy Díla autora v NKP