Ing. Jiří Boháč

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk let
Místo narození Klokočov (okres Havlíčkův Brod)
Profese a obory působení technici, numismatici, básníci

Životopis

Elektrotechnik milující umění.
Narodil se v malé obci Klokočov, která se nachází na hřebenu Železných hor nedaleko sečské přehrady. V roce 1935 se rodina přestěhovala do Malče, kde si tatínek pronajal hostinec, který 16 let provozoval. Do školy v Malči začal Jirka chodit v pohnutých zářijových dnech mnichovských událostí. Od roku 1942 ve studiu pokračoval na gymnáziu v Chotěboři. V roce 1948 byl spolu se 14 spolužáky za protistátní činnost zatčen, odsouzen a ze školy vyloučen. Po několika letech školu dálkově dokončil a po maturitě v roce 1955 nastoupil na vysokou školu v Poděbradech.
Vystudoval České vysoké učení technické, Fakultu elektrotechnickou v Praze. V matce měst již definitivně zakotvil, ale do Malče se za rodiči a kamarády vždy rád vracel. Již od mládí se zajímal o umění, historii a numizmatiku. Jiří Boháč Je dlouholetým členem České numizmatické společnosti, České společnosti přátel drobné plastiky, soudním znalcem pro numizmatiku a mnoho let je v poradním sboru numizmatického oddělení Národního muzea v Praze. V současnosti je jedním z nejlepších znalců tvorby sochařů a medailérů Josefa a Zdeňka Šejnostových.
Jeho koníčkem je literatura, hudba, sport a houby. Ve volných chvílích také rád maluje obrazy a píše verše. V roce 2008 mu v Chotěbořské edici vyšla kniha, pod názvem Verše z Podoubraví.

Autor Miluše Škodová (Text redakčně upravila)
Ověření Literární osobnosti aneb Od pera k počítači, edice Chotěboře
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze Národní knihovny Praha