Prokop Tomek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk let
Místo narození Havlíčkův Brod (okres Havlíčkův Brod)
Profese a obory působení regionální spisovatelé, ředitelé, historici

Životopis

Historik a spisovatel.
Narodil se v Havlíčkově Brodě do rodiny Oldřicha Tomka, profesora gymnázia v Chotěboři. Rodina bydlela v čp. 314, se svými čtyřmi sourozenci vyrůstal a do svých dvaceti let žil v Chotěboři. Kvůli svému perzekuovanému otci dětství úplně jednoduché neměl, ale vzpomíná na dětství bezpečné, kdy se mohl po městě volně pohybovat, oproti dnešku, kdy s dětmi žije v Praze. Přiznává, že se moc dobře neučil, ale dějepis na základní škole v Buttulově ulici v Chotěboři ho bavil, zároveň byl i knihomol. V roce 1983 absolvoval Střední odborné učiliště strojírenské v Chotěboři, obor obráběč kovů, po vyučení pracoval v Chotěbořských strojírnách a až do roku 1996 pracoval s výjimkou dvouleté základní vojenské služby v dělnických profesích, např. jako kulisák v divadle, a také jako sociální pracovník.
Vystudoval dálkově gymnázium v Praze-Karlíně v letech 1993—1997. Historii v magisterském studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy absolvoval v roce 2006. Ještě jako nevystudovaný nastoupil do Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, kde pracoval u konkrétních případů v letech 1996—2007. Spoustu věcí se učil za pochodu a začínal praxí.
Od srpna 1989 byl signatářem Charty 77 a od roku 1991 dodnes je členem Amnesty International. V současné době je historikem ve Vojenském historickém ústavu v Praze.
V roce 2012 obhájil disertační práci na téma Československá redakce Rádia Svobodná Evropa a získal titul Ph.D. Pracuje i jako místopředseda v Etické komisi České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Aktivně vystupuje na historických vědeckých konferencích s poválečným zaměřením. V minulosti vyučoval externě na Univerzitě Pardubice a v současnosti na vysoké škole CEVRO v Praze. Je autorem a spoluautorem výstav, samostatných publikací a článků ve sbornících a odborných časopisech. Věnuje se problematice druhého a třetího odboje, zahraničního vysílání pro Československo před rokem 1989 a Československé lidové armády v době normalizace.

Ověření Literární osobnosti aneb Od pera k počítači
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze autorit Národní knihovny ČR
Vojenský historický ústav Praha