Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Prokop Tomek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Věk
59 let
Místo narození
Havlíčkův Brod (okres Havlíčkův Brod)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Historik a spisovatel.
Narodil se v Havlíčkově Brodě do rodiny Oldřicha Tomka, profesora gymnázia v Chotěboři. Rodina bydlela v čp. 314, se svými čtyřmi sourozenci vyrůstal a do svých dvaceti let žil v Chotěboři. Kvůli svému perzekuovanému otci dětství úplně jednoduché neměl, ale vzpomíná na dětství bezpečné, kdy se mohl po městě volně pohybovat, oproti dnešku, kdy s dětmi žije v Praze. Přiznává, že se moc dobře neučil, ale dějepis na základní škole v Buttulově ulici v Chotěboři ho bavil, zároveň byl i knihomol. V roce 1983 absolvoval Střední odborné učiliště strojírenské v Chotěboři, obor obráběč kovů, po vyučení pracoval v Chotěbořských strojírnách a až do roku 1996 pracoval s výjimkou dvouleté základní vojenské služby v dělnických profesích, např. jako kulisák v divadle, a také jako sociální pracovník.
Vystudoval dálkově gymnázium v Praze-Karlíně v letech 1993—1997. Historii v magisterském studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy absolvoval v roce 2006. Ještě jako nevystudovaný nastoupil do Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, kde pracoval u konkrétních případů v letech 1996—2007. Spoustu věcí se učil za pochodu a začínal praxí.
Od srpna 1989 byl signatářem Charty 77 a od roku 1991 dodnes je členem Amnesty International. V současné době je historikem ve Vojenském historickém ústavu v Praze.
V roce 2012 obhájil disertační práci na téma Československá redakce Rádia Svobodná Evropa a získal titul Ph.D. Pracuje i jako místopředseda v Etické komisi České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Aktivně vystupuje na historických vědeckých konferencích s poválečným zaměřením. V minulosti vyučoval externě na Univerzitě Pardubice a v současnosti na vysoké škole CEVRO v Praze. Je autorem a spoluautorem výstav, samostatných publikací a článků ve sbornících a odborných časopisech. Věnuje se problematice druhého a třetího odboje, zahraničního vysílání pro Československo před rokem 1989 a Československé lidové armády v době normalizace.

Ověření
Literární osobnosti aneb Od pera k počítači
Dodavatel dat
Městská knihovna Chotěboř

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.