Josef Štusák

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 12. 02. 1888
Datum úmrtí 21. 11. 1980
Místo narození Litomyšl (okres Svitavy)
Místo úmrtí Liberec (okres Liberec)
Profese a obory působení tiskaři, živnostníci, publicisté, spisovatelé, podnikatelé

Životopis

Narodil se dne 12. února 1888, v Litomyšli, v rodině obuvníka Jakuba Štusáka. V rodném městě nastoupil do učení do Augustovy tiskárny a vyučil se tiskařem.


V roce 1908 přišel do České Třebové, aby nastoupil jako první sazeč ve městě v tehdy nově otevřené Horákově knihtiskárně v domě čp. 46 u Poldaufů. Stejnou profesi vykonával i po přestěhování tiskárny do domu čp. 860 naproti gymnáziu.


V letech 1. světové války narukoval a zúčastnil se bojů v Jugoslávii a na konci války se vrátil zpět do Třebové do tiskárny. V roce 1919 se oženil se slečnou Toničkou Matouškovou. Měli dvě dcery Jindřišku a Danielu.


Roku 1923 se Josef Štusák osamostnil a založil druhou českotřebovskou knihtiskárnu. Sídlila v domě čp. 6 v Klácelově ulici. V roce 1935 se změnil majitel tiskárny a Josef Štusák zůstal jen společníkem. Tiskárna si získala širokou klientelu i za hranicemi města. Tiskli obchodní tiskopisy, obálky, vizitky, typografy.


V roce 1958 se Josef štusák podílel jako odborný poradce na úspěchu „Výstavy starých a třebovských tisků“. Sepsal několik vzpomínkových prací, nejznámější je „Českotřebovské knihtiskárny“.


Josef Štusák zemřel v Liberci, pochován je na českotřebovském hřbitově.

Události v životě

zaměstnání
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Popis

založil založil druhou českotřebovskou knihtiskárnu

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 02, 1998, s. 30-31
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Svitavy