Ing. Antonín Novotný DrSc.

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 15. 03. 1913
Datum úmrtí 24. 04. 2005
Místo narození Tábor (okres Tábor)
Místo úmrtí Německo
Profese a obory působení laboranti, chemici, učitelé, filmoví herci, pedagogové

Životopis

Český filmový herec třicátých let 20. století, chemik.

V Táboře navštěvoval obecnou školu, měšťanskou školu a gymnázium, které nakonec dostudoval v Praze, kam se jeho rodina přestěhovala. Roku 1931 zúčastnil konkurzu na komparsistu ve filmu Před maturitou. Nakonec zde dostal roli titulní a byla odstartována jeho filmová kariéra. Celkem hrál ve 24 filmech. Byl dokonce na filmové stáži v Hollywoodu. V roce 1942 filmovou kariéru nečekaně ukončil.

Již od studentských let se vážně zajímal o chemii, kterou již během své filmové kariéry studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po uzavření vysokých škol nacisty musel studium přerušit, ale po válce ve studiu pokračoval na ČVUT v Praze, kde získal titul inženýra a posléze i titul doktora technických věd. Působil na několika vědecko-výzkumných pracovištích, až se v roce 1957 dostal do Chotěboře - do smaltovny, jež byla součástí pozdějších Chotěbořských strojíren. Zde založil a vybudoval laboratoř a zavedl smaltování, především pro potřeby chemického průmyslu. Krátce také působil jako externí pedagog-učitel chemie na chotěbořském gymnáziu (tehdy jedenáctileté střední škole). Z Chotěboře odešel v roce 1960 do Prahy.

V roce 1968 vyjel na studijní pobyt do německého Coburgu a po událostech 21. srpna 1968 se rozhodl do Československa nevrátit a zůstal v tehdejší  Německé spolkové republice. Do Čech dál pravidělně jezdil. V Německu žil až do své smrti v roce 2005. Na jeho přání byla urna s ostatky převezena do rodné vlasti a popel rozptýlen.

Ověření Junek Václav, Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel, Petrklíč, 2012. 184 s. ISBN 978-80-7229-359-9
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze autorit Národní knihovny Praha
Wikipedie - otevřená encyklopedie
Česko-Slovenská filmová databáze
Herec Antonín Novotný filmový milovník, který zmoudřel (kniha
Filmografie Antonína Novotného (Filmovyprehled.cz)
Herec Antonín Novotný filmový milovník, který zmoudřel (digitalizovaná verze)