Arch. Čeněk Mužík

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 15. 12. 1906
Datum úmrtí 05. 03. 1988
Místo narození Morašice (okres Chrudim)
Místo úmrtí Choceň (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení architekti, stavitelé

Životopis

Čeněk Mužík navštěvoval měšťanskou školu v Chocni, poté se vyučil zedníkem u místního stavitele Josefa Nováka. Dále vystudoval průmyslovou školu stavební v Jaroměři, kde se naučil pracovat s plány a rozpočty staveb. Pracoval jako kreslič v několika kancelářích, až se dostal k architektu Karlu Řepovi do Pardubic a na jeho doporučení vystudoval architekturu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v ateliéru Otakara Novotného. Praxi získal u dalších významných architektů a osvojil si pojetí a tvarosloví funkcionalismu. R. 1932 se oženil a s manželkou přestěhoval do Chocně. Tady přestavěl dům ve Fügnerově ulici a přizpůsobil ho rodině a návštěvám přátel, mezi které patřili někteří významní malíři, i potřebám projekční kanceláře. S manželkou vychovali čtyři děti.

Už v r. 1930 vyhrál soutěž na stavbu choceňské Obchodní školy a Obchodní akademie. Dále vytvořil zajímavé rodinné vily na Orlickém nábřeží, v ulici Krawcově a Jiráskově, několik víceúčelových činžovních domů, původní stavbu domova pro seniory a Staňkova sanatoria. Pro Choceň zpracoval celkem 60 různých projektů, ale stavby podle jeho návrhů můžeme vidět i v jiných městech.

Z jeho vlastní kanceláře se po r. 1948 stalo středisko Stavoprojektu Pardubice, které úspěšně vedl ještě několik dalších let.

V r. 2018 mu byl za přítomnosti jeho rodiny udělen in memoriam titul Mistr Choceňský.

Autor Lenka Svobodová (Text sestavila)
Ověření P. Panoch: Slavné vily Pardubického kraje, Praha 2009
A. Svobodová: Vojtěch Vanický, Bohuslav Šmíd, Čeněk Mužík. Porovnání tvorby tří regionálních architektů, bakalářská práce, Olomouc 2017
Dodavatel dat Městská knihovna Choceň
Odkazy Čeněk Mužík: Město Choceň