Mojmír Fadrný

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk 74 let
Místo narození Lačnov (okres Svitavy)
Profese a obory působení vynálezci, regionální vlastivědní autoři, cyklisté, historici

Životopis

Mojmír Fadrný se narodlil 6. února 1947 v Moravském Lačnově. Je český regionální historik, cyklista a vynálezce, zabývající se zejména historií Svitavska, Moravskotřebovska a Kunštátska.

Narodil se do zemědělské rodiny v Moravském Lačnově.  Společně s bratry Pavlem a Jiřím prožili dětství v prostředí obce nově osidlované českým obyvatelstvem. V letech 1962-1966 absolvoval střední zemědělskou a technickou školu v Moravské Třebové. Poté nastoupil na dvouletou základní vojenskou službu v Nepomuku u Plzně, kde se stal v hodnosti četaře velitelem protiletadlového děla. Takřka celou profesní kariéru spojil s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským v Hradci nad Svitavou, kde se stal hlavním referentem pro trávy, krmnou kapustu a pohanku. Významně se podílel na procesu schvalování řady pícních a trávníkových odrůd trav v České republice. Při zaměstnání studoval Agronomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně, kterou zakončil v roce 1989, kdy byl promován inženýrem.

Od dětství projevoval velký zájem o historii. Zabýval se zejména raným osídlením českých zemí] historií českých šlechtických rodů, barokním sochařstvím a architekturou, českými legionáři za 1. světové války] a 2. světovou válkou. Od počátku 90. let 20. století se intenzivně věnoval genealogii rodu Fadrný s posledním doloženým předkem v roce 1629. Příchod prvního předka rodu Fadrných na česká území ze severního Německa je pravděpodobně na základě srovnávacích DNA testů datován do 13. století. Dále zpracoval velké množství rodokmenů rodů pocházejících z Kunštátska.

Po ukončení profesní kariéry se začal naplno věnovat lokální historiografii Svitavska, Moravskotřebovska a Kunštátska

Rovněž se příležitostně věnuje přednáškové činnosti.

Je autorem biografie o rodné obci pod názvem Lačnovská ohlédnutí 1329-2019. Kniha vyšla na podzim v roce 2019.

Ověření wikipedia.org
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy