Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Vladimír Levinský

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Věk
100 let
Místo narození
Bratislava (Slovensko)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Vladimír Levinský se narodil 3. června 1924 v Bratislavě. V roce 1939 byla rodina vyhoštěna do Poděbrad. V Kutné Hoře se vyučil fotografem a pak absolvoval Grafickou školu v Praze. Za druhé světové války byl totálně nasazen do slévárny lehkých kovů v Plotišti u Hradce Králové. Po skončení války pracoval jako fotoreportér v Československé tiskové kanceláři a později u Čs. státního filmu jako fotograf. V prosinci 1946 se oženil a bydlel v Plané u Mariánských Lázní. V roce 1948 opatřil svému příteli Josefu Reinlovi mapu speciálku a dislokaci vojska v prostoru západní hranice. Tyto materiály byly v roce 1950 objeveny a Levinský byl i se svojí manželkou zatčen. Státním soudem v Praze byl odsouzen k 18 letům odnětí svobody, ztrátě čestných práv občanských na 10 let, k zabavení celého majetku a k 10000 Kčs peněžitého trestu. Trest si odpykával ve věznici na Borech, poté v příbramském táboře Vojna při těžbě uranu do roku 1953, na Bytízu do roku 1955, v jáchymovském táboře Rovnost, v Minkovicích u Liberce.
9. května 1960 byl na základě amnestie prezidenta republiky propuštěn s podmínkou na 10 let. Po propuštění odmítl podepsat spolupráci s StB a fotografem už nemohl být. Pracoval v jáchymovských dolech, po jejich likvidaci v železnorudných dolech na Slovensku a v uhelných dolech v Ostravě - až do konce června 1980. Ve starobním důchodu pro velké zdravotní obtíže se z Ostravy přestěhoval do Ústí nad Orlicí. Zde s přáteli L. Matyášem a J. Mrázem v březnu 1990 založil okresní pobočku Konfederace politických vězňů a stal se jejím jednatelem.
Vladimír Levinský byl 27. září 1990 Krajským soudem v Plzni rehabilitován.

Autor
Alena Janková (Text sestavila)
Ověření
Osudy politických vězňů 1948-1989 : zdokumentováno na území okresu Ústí nad Orlicí/Radim Dušek, Marie Macková. -- Ústí nad Orlicí : Státní okresní archiv : Okresní úřad : Konfederace politických vězňů, okresní pobočka, 1996.
Dodavatel dat
Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.