Joy Adamson (Jméno získané sňatkem)

Znám také jako: Friederika Victoria Gessnerová (Jméno za svobodna nebo rodné), Friederika Victoria Gessner (Jazyková varianta-ger)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 20. 10. 1910
Datum úmrtí 03. 01. 1980
Místo narození Opava (okres Opava)
Místo úmrtí Shaba (Keňa : národní rezervace)
Profese a obory působení zoologové, malíři

Životopis

Rozená Friederika Victoria Gessnerová. Proslavila se svými přírodovědnými průzkumy v Africe a literární činností. V Opavě vychodila obecnou školu, zapsala se zde i na gymnázium, avšak nedokončila kvůli odstěhování se s matkou do Vídně. Zde studovala malířství. Provdala se za švýcarského botanika Petera Ballyho, se kterého následovala za jeho studiem africké flóry na lávovitých pahorcích v Africe. Zde se věnovala ilustraci knihy Gardeniny in East Africa a malbám květin a domorodců.  Vytvořila na 4000 kreseb. Později v r. 1944 se provdala za strážce divoké zvěře v Africe Georga Adansona, který byl iniciátorem založení velkých národních parků. Podílela se na nezvyklém úkolu rehabilitovat zvířata narozená v zajetí pro život ve volné přírodě. Prokázala to zvláště na lvech a později i na leopardech. Mimořádného úspěchu dosáhla s výchovou lvice Elsy, o níž napsala úspěšnou knihu, na jejíž námět byl zpracován film. Před dovršením své sedmdesátky se stala obětí loupežné vraždy v rezervaci divoké zvěře v Keni.

Autor Michal Jendrišák (Text sestavil)
Ověření Biografický slovník širšího Ostravska. Sešit 5. Zpracoval Viktor Ficek. Slezský ústav Československé akademie věd v Opavě. 1983.
Dodavatel dat Knihovna města Ostravy