Rudolf Pfersmann von Eichthal

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 18. 03. 1877
Datum úmrtí 14. 08. 1974
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Vídeň (Rakousko)
Profese a obor působení spisovatelé

Životopis

Byl to rakouský důstojník, hudebník a spisovatel. Narodil se v domě č. p. 114 na náměstí v rodině plukovníka rakouské armády.
Navštěvoval vojenskou školu v Eisenstadtu u Vídně (na jeho počest nese jedna z ulic jeho jméno) a Tereziánskou vojenskou akademii ve Wiener Neustadt. Školu absolvoval v roce 1898 jako poručník, nastoupil k 25. pěšímu pluku, potom byl ve Vídni přidělen do generálního štábu. Během první světové války byl jmenován náčelníkem štábu divize. Bojoval na frontách v Jižním Tyrolsku, v Itálii, Rusku a na Balkáně.
Většinu života prožil ve Vídni. Po válce se věnoval hlavně umění. V roce 1920 se stal trumpetistou ve vídeňském Burgtheatru a ve Státní opeře, od roku 1928 se věnoval spisovatelské profesi a vyšel mu historický román Der Kreuzberg (Křížový vrch), který se věnuje jedné z moravskotřebovských pověstí.
Rodného moravskotřebovského regionu zasadil také například román Die Burg Durana (Hrad Durana) nebo povídky Lang, lang ist's her… (Dávno, dávno je tomu…). Vztah von Eichtala k Moravské Třebové byl silný, ve svém bytě měl dokonce v jedné místnosti (Trübauerzimmer) památky, které mu rodiště a dětství připomínaly.
Mezi jeho další romány patří např. Die goldene Spange, Das Ehrenwort, Der göttliche Funke, Mitzike, Die Patin, Der Marschallstab apod. Ačkoliv získal za své literární dílo řadu ocenění a jeho knihy se velmi dobře prodávaly, žádná z jeho knih nebyla dosud přeložena do češtiny.
V roce 1923 se oženil s Terezií von Kreutzbruck zu Lilienfels.
Byl pohřben na centrálním hřbitově ve Vídni. Jeho pozůstalost se nachází v Rakouské národní knihovně.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření KUNCOVÁ, Irena. Schriftsteller und Mährisch Trübau : Spisovatelé a Moravská Třebová. Moravská Třebová: Verband der Deutschen. Regionalgruppe Schönhengstgau, 1999. ISBN 80-238-6977-9

Zpravodaj města Moravská Třebová. 2010. Moravská Třebová, 2010

Vlastivěda moravská: Moravskotřebovsko a Svitavsko. Brno, 2002.
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy Záznam na Ancestry.com
Rodokmen na MyHeritage
Životopis na Svitavském deníku