Pietro de Petri

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 1550
Datum úmrtí 05. 06. 1611
Místo narození Belgie
Místo úmrtí Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení starostové, malíři

Životopis

Významný malíř, který se vyučil v Nizozemsku, a moravskotřebovský purkmistr.

Po vyučení odešel do světa a v roce 1574 přišel na Moravu, kde se v Brně seznámil s Janem z Boskovic, mecenášem umění a věd. Šlechtic od něju zakoupil nějaká díla a zaplatil mu 500 zlatých, aby se usadil v Moravské Třebové. Za 3300 zlatých koupil velký dům číslo 16 na náměstí. Dále vlastnil také menší dům se zahradou v Jánské ulici. Během rekonstrukce domu na náměstí ve druhé polovině 19. století byly pod omítkou ve vestibulu nalezeny malby připisované Pietrimu. Malby byly bohužel zničeny.

V roce 1596 se oženil s dcerou soukenického mistra Lorenze Heintze. Měl místo v městské radě a několikrát zastával úřad purkmistra.

Vytvořil podobizny několika členům boskovického rodu a dělal také zakázky pro Karla z Lichtenštejna. Je zřejmě autorem posmrtného portrétu Jana z Boskovic z roku 1589. Obraz se nachází v Městském muzeu v Moravské Třebové. Součástí jeho pozůstalosti byla i sbírka 94 obrazů, o jejím osudu se dnes ale už nic neví.

Jeho syn Simon byl rovněž vážený občas města a také byl několikrát purkmistrem. V 18. století jeho rod pravděpodobné vymřel v mužské linii.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Moravskotřebovský zpravodaj, září 2021
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová