Karolina von Linsingen/Meineke

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 27. 11. 1768
Datum úmrtí 31. 12. 1815
Místo narození Německo
Místo úmrtí Blansko (okres Blansko)
Profese a obor působení šlechtici

Životopis

Narodila se jako Karolina Charlotta Dorothea von Linsingen. Byla dcerou barona Johanna von Linsingen, matka jí zemřela, když jí bylo 12 let.

 

Vedla aktivní život, věnovala se projížďkám na koni, koncertům, plesům, hodně četla, malovala, psala verše, s diplomatem Fridrichem von Ramdohr navštěvovala obrazárnu zámku Söder.

 

V Hannoveru se v roce 1790 setkala s Williamem, synem anglického krále George III. A zamilovali se do sebe a William ji dokonce požádal o ruku. 21. srpna 1791 se tajně vzali.

 

V roce 1792 William sdělil pravdu o svatbě své matce. Té se tento fakt nelíbil z důvodu nerovnosti manželství. Usilovala o to, aby byl sňatek zrušen, ten však proběhl dle anglického práva a a musel proběhnout rozvod. William řekl, že dá souhlas k rozvodu, pokud to udělá i Karolina. Karolina dlouho odolávala, ale nakonec souhlasila, i když už byla těhotná.

 

S Williamem se naposledy viděli v listopadu 1792, kdy Karolinu navštívil a strávil s ní několik dní. Dítě se narodilo předčasně, ale přežilo a bylo dáno do rodiny bohaté židovské rodiny Meyerů. Karolina bylo řečeno, že dítě zemřelo.

 

Karolina zůstala v Hannoveru a byla fyzicky i duševně na dně, začala trpět depresemi. V roce 1794 se její stav zhoršil a lékaři nakonec konstatovali smrt. Jeden z nich, Adolf Meineke, měl však pochybnosti a opravdu, Karolina se nakonec po několika dnech probudila. Adolf Meineke o ni pečoval a ona se potom rozhodla, že se za něj provdá. 24. září 1795 proběhla svatba. V roce 1796 se jim narodila dcera Jindřiška a o rok později syn Jindřich.

 

V roce 1809 se rodina přestěhovala na Moravu, žili v Blansku a v roce 1811 se odstěhovali do Moravské Třebové, kde chtěl Meineke založit továrnu. V roce 1812 Karolina zjistila, že princ William je na Moravě. Snažil se vypátrat místo jejího bydliště, ale nepodařilo se mu to. K setkání už tedy nedošlo a Karolině se opět zhoršil zdravotní stav.

 

Zemřela 31. ledna 1815 ve věku 46 let v Blansku. Pochována je na hřbitově u kostela sv. Martina. Hřbitov byl později zrušen a přesná poloha jejího hrobu není známá. Na bývalém blanenském hřbitově byl ale vystavěn pomník, který připomíná její osud.

 

Princ William se v roce 1830 stal králem Williamem IV. Vládl až do své smrti v roce 1837.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Příběh Karoliny von Linsingen a Moravská Třebová, Miroslav Landa

Polák Vladimír: Mohla být anglickou královnou, Blansko 1997

Kučera Jiří: Královský portrét bez zlaceného rámu, Blansko 2007

Reichenbach Karl von: Caroline von Linsingen, die Gattin eines englischen Prinzen, Lipsko 1880

Pechová Oliva: Moravská Třebová, Moravská Třebová 1957

Fikejz Radoslav a Velešník Vladimír: Historie a současnost podnikání na Svitavsku, Litomyšlsku, Poličsku,Moravskotřebovsku a Jevíčsku. Žehušice 2003

Kolektiv autorů: Moravskotřebovsko-Svitavsko, Brno 2002

Bránský Jaroslav: Čtyři z Boskovic, Boskovice 2008

Kolektiv autorů: Blansko-turistický průvodce, Blansko 2007

Kolektiv autorů: Vlastivědný sborník okresu Svitavy, IX., 1989. Litomyšl 1989
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis Karoliny von Linsingen/Meineke na webu města Blansko
životopis Karoliny von Linsingen/Meineke na webu časopisu 100+1
životopis Karoliny von Linsingen/Meineke na Blanenském deníku
životopis Karoliny von Linsingen/Meineke na Wikipedii
životopis Karoliny von Linsingen/Meineke na webu Turistika.cz