Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Josef Arazim

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
20. 11. 1898
Místo narození
Sedlčánky (Čelákovice, okres Praha - východ)
Datum úmrtí
14. 11. 1975
Místo úmrtí
Hradec Králové (okres Hradec Králové)
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Josef Arazim byl předobrazem postavy Karla Arazíma z televizního seriálu Četnické humoresky. Na jaře roku 1916 byl odveden na vojnu. V den svých 18. narozenin odjel na frontu do Itálie, kde se v červnu 1917 přiotrávil plynem. Po uzdravení přeběhl do italského zajetí. Dostal se do zajateckého tábora v Padule a v říjnu se přihlásil do československé zahraniční armády, kde působil jako střelec u roty kulometů. Bojoval např. u Doss Alta. V prosinci 1918 se vrátil zpět do republiky a hned byl odeslán do bojů o Slovensko. K četnictvu nastoupil v roce 1921 a od roku 1928 působil jako psovod v pátrací stanici v Hradci Králové. V letech 1928-29 studoval v Kriminologickém ústavu Karlovy univerzity v Praze kriminalistický kurz. V roce 1933 se v Hradci Králové oženil s Miladou Zemanovou a o rok později se jim narodila dcera Alena. Během roku 1935 absolvoval velitelský kurz v Praze a poté vedl stanici Opatov u Litomyšle a v září 1938 se stal velitelem stanice Nové Kocbeře u Dvora Králové. Po Mnichovu se přesunul do Holic a v roce 1943 byl jako všichni legionáři propuštěn ze státních služeb. Pracoval jako skladník obuvi a zapojil se do odboje. Během květnového povstání v roce 1945 se zúčastnil obrany Holic proti německým jednotkám. Byl zatčen, ale k jeho popravě naštěstí nedošlo a byl propuštěn. Ihned se opět přihlásil k četnictvu. V červnu 1945 byl po prověrce povolán k SNB a 26. 10. 1945 byl povýšen na vrchního strážmistra. V roce 1946 byl převelen nejprve do Všestar a poté do Kratonoh. Počátkem roku 1949 se manželům Arazimovým narodil syn Zdeněk. Téhož roku byl Josef Arazim přemístěn na stanici Nový Hradec Králové. V roce 1955 byl penzionován bez uznání zásluh v legiích a v odboji. Poté pracoval jako strážný v národním podniku Kovošrot Hradec Králové a od roku 1961 jako vrátní v Parku kultury a oddechu v Hradci Králové. Po prodělaném infarktu odešel v roce 1963 do důchodu.

Autor
Iva Košťálová (Text sestavila)
Ověření
Fremuth, Jiří: Televizní Četnické humoresky našly inspiraci i na Hradecku. Arazím a spol. jsou důkazem. In: Hradecký deník, č. 38 (2022), s. 3.
DOUBEK, Zdeněk a Helena REZKOVÁ. Malšovice. 1. vyd. Vlkov: Helena Rezková, 2012, s. 182-183. ISBN 978-80-904449-4-2.
Dodavatel dat
Knihovna města Hradce Králové

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2654 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.