Petrus Karl Mangold

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 31. 01. 1889
Datum úmrtí 18. 07. 1942
Místo narození Německo
Místo úmrtí Německo
Profese a obory působení kněží, faráři

Životopis

Byl to římskokatolický kněz, františkán a kritik národního socialismu.

 

Byl synem pekaře Christopha Mangolda. Studoval na gymnáziu v Bambergu. V roce 1911 vstoupil do řádu františkánů a přijal řeholní jméno Petr. V roce 1912 začal studovat filozofii a teologii v Mnichově.

 

Kvůli začátku I. světové války musel studium přerušit a v roce 1914 absolvoval základní vojenský výcvik. V roce 1915 byl převelen na válečnou frontu, kde byl dvakrát raněn. V roce 1918 byl zajat Francouzi, propuštěn byl až v roce 1920.

 

Po propuštění pokračoval ve studiu v Mnichově. Na kněze byl vysvěcen 19. září 1920. Po vysvěcení přišel do františkánského kláštera v Miltenbergu, kde působil 11 let jako farář.

 

Poté co Československo muselo podstoupit část svého území Německu, byl převelem do sudetského františkánského kláštera v Moravské Třebové, kde působil, než byl zatčen gestapem kvůli svým výrokům nepřátelských režimu. V roce 1941 byl uvězněn v koncentračním táboře v Dachau. Tam zemřel, oticiální příčinou smrti bylo srdeční selhání. Jeho popel byl poslán do františkánského kláštera v Pfreimdu. Pohřeb se konal 31. srpna 1942 na klášterním hřbitově.

 

Na jeho počest po něm město Pfreimd pojmenovalo ulici.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na německé Wikipedii
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org
zmíňka o P. K. Mangoldovi na webu Římskokatolické farnosti v Moravské Třebové