PhDr. Pavel Brkl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 30. 01. 1941
Datum úmrtí 23. 03. 1993
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení klavíristé, sbormistři, hudebníci, učitelé, pedagogové

Životopis

Narodil se v České Třebové. Byl znám jako vynikající klavírista, učitel a především sbormistr pěveckého sboru na Střední pedagogické škole v Litomyšli. Hudba, kterou velice miloval, ho provázela po celý život. Během školní docházky navštěvoval hudební školu, hrál na klavír. V roce 1962 absolvoval Filozofickou fakultu Palackého univerzity v Olomouci – obor český jazyk – hudební výchova. Specializovaným studiem v oboru sborového zpěvu neprošel, spolupracoval však s různými pěveckými sbory jako klavírista. Orientoval se především na jazzovou a taneční hudbu. Proto nikoho nepřekvapilo, když se jeho diplomová práce zabývala skladatelskou tvorbou Jaroslava Ježka. V celostátní soutěži za ni obdržel třetí místo.


Po dokončení Filozofické fakulty nastoupil na základní školu v Dašicích. A ve školním roce 1965/66 přešel na Střední pedagogickou školu v Litomyšli, kde působil až do své předčasné smrti. V roce 1974 založil na škole dívčí pěvecký sbor, který se stal nezanedbatelnou součástí bohatého litomyšlského hudebního života. Spoluúčinkoval např. s orchestrem Gustava Broma při provedení jazzové mše Jaromíra Hniličky nebo při každoročním zahajování Smetanovy Litomyšle. Účastnil se i vrcholných soutěží pěveckých sborů pedagogických škol, v nichž dosáhl významných úspěchů.


Pavel Brkl se věnoval též kompozici. Některé jeho sbory má v repertoáru Pěvecké sdružení jihočeských učitelek. Ve svém rodném městě a také bydlišti hrával ve velkém tanečním orchestru Collegiál a ve Velkém swingovém orchestru. Zemřel v České Třebové, kde je také pochován.

Události v životě

studium
MístoOlomouc (okres Olomouc)
KorporaceFilosofická fakulta (Palackého univerzitav Olomouci)

zaměstnání: 1965  –  1993
MístoLitomyšl (okres Svitavy)
KorporaceStřední pedagogická škola
Popis

Litomyšl: 1965-1993, Střední pedagogická škola

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 8.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová