Luboš Dobrovský

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 03. 02. 1932
Datum úmrtí 30. 01. 2020
Místo narození Kolín (okres Kolín)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení diplomaté, ministři, překladatelé, novináři, politici

Životopis

Vlastním jménem se jmenoval Luboš Hammerschlag. Byl to český novinář, disident, politik, překladatel z ruštiny a polštiny, signatář Charty 77, ministr obrany, kancléř prezidenta V. Havla a velvyslanec v Ruské federaci. Je otcem podnikatele Jana Dobrovského.

 

Narodil se do rodiny židovského úředníka Ludvíka Hammerschlaga. Ten byl během války vězněn v Osvětimi a na konci války tam zemřel. Matka Marie Hammerschlagová se s dětmi přestěhovala do vesnice Ohrada, kde měla malé hospodářství. Jeho matka se poté podruhé vdala, vzala si plukovníka Josefa Dobrovského, jehož příjmení převzali i její synové. Josef Dobrovský měl vliv na přesun Luboše z gymnázia v Kolíně na Vojenské gymnázium Jana Žižky z Trocnova v Moravské Třebové. Z politických důvodů ho vyloučili a odmaturovat musel na civilním gymnáziu v Moravské Třebové.

 

Po maturitě učil češtinu a ruštinu na vesnických základních školách a u toho dálkově studoval pedagogiku. Potom vystudoval rusistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. 

 

V letech 1958 - 1968 pracoval v Československém rozhlase v Praze. V letech 1967 - 1968 pracovně pobýval v Moskvě.

 

Po roce 1968 pracoval jako skladník, topič či jako umývač oken a výloh. Po revoluci se zapojil do politiky. Nejdřívě vykonával funkci mluvčího Občanského fóra, potom mluvčího ministerstva zahraničních věcí. V roce 1990 byl náměstkem ministra zahraničí, na podzim stejného roku se stal ministrem obrany. Poté pracoval jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. V letecj 1996 - 2000 byl českým velvyslancem v Rusku.

 

Získal Řád Tomáše Garrigue Masaryka a Cenu Ferdinanda Peroutky.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na webu Paměť národa
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na webu pametnaroda.cz
životopis na Wikipedia.org
životopis na webu iRozhlas.cz