Gerhard Pieschl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk 89 let
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení teologové, biskupové

Životopis

Je to římskokatolický kněz a emeritní pomocný biskup v diecézi Limburg. Narodil se v Moravské Třebové jako československý občan, ale národnost má německou. 

 

Studoval teologii a filozofii na Filozoficko-teologické univerzitě v Königsteinu v Německu, na Univerzitě Alberta Ludwiga ve Freiburgu a Univerzitě Johannese Gutenberga v Mohuči

 

8. prosince 1961 byl vysvěcen na kněze od biskupa Wilhelma Kempfa v katedrále v Limburgu.

 

Působil jako kaplan v Bad Ems, Bad Schwalbach a ve Frankfurtu nad vrchní Mohanem. V letech 1968 až 1977 byl Pieschl vojenským kaplanem, nejprve byl divizním kaplanem, poté vojenským děkanem. 

 

Papež Pavel VI. ho 8. září 1977 jmenoval titulárním biskupem v Misenu v Itálii a pomocným biskupem v diecézi Limburg. Na biskupa byl vysvěcen 23. října 1977 ve Frankfurtské katedráleV letech 1978 až 2003 byl biskupským vikářem pro synodální oblast a děkanem Limburské katedrální kapituly od září 1979 do září 2009. 15. června 2009 papež Benedikt XVI. přijal Pieschlovu rezignaci na úřad pomocného biskupa v diecézi Limburg z důvodu pokročilého věku.

 

V roce 1996 mu byl udělen Záslužný řád Spolkové republiky Německo (záslužný kříž I. třídy).

 

V říjnu 2000 byl jmenován čestným kanovníkem Metropolitní kapituly v Olomouci. V roce 2010 získal čestný doktorát filozofie na univerzitě v Pécsi v Maďarsku. 

 

Pieschl byl v roce 2004 přijat do familiárního institutu Řádu německých rytířů a v roce 2008 investován do St. Alžběty ve Vídni.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedia.org
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis v němčině na Wikipedia.org
životopis na německém webu
životopis na webu Frankfurtského deníku