Anna Gläserová

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 1801
Datum úmrtí 1825
Místo narození Žipotín (Gruna, okres Svitavy)
Profese a obor působení politici

Životopis

Anna Gläserová je postavou z jedné z nejznámějších legend Moravskotřebovska. Její příběh je ale inspirován skutečnými událostmi.

 

Anna se narodila do rodiny revírníka v květnu roku 1801 ve vesnici Karlín, která dnes už neexistuje a od roku 1960 nese název Žipotín. Brzy jí zemřela matka a otcova nová žena ji chtěla co nejdříve provdat. 

 

V roce 1818 se na závodech na střelnici v Moravské Třebové seznámila s Josefem Herknerem, synem moravskotřebovského starosty. Zamilovali se do sebe, psali si dopisy a scházeli se, ale jejich lásce nebylo přáno. Její otec už měl pro Annu vybraného jiného ženicha, linhartického rychtáře Franze Gromese. Josef několikrát žádal o její ruku, ale byl trvale hrubě odmítán. Dále se tedy scházeli pouze tajně a zřídka, protože Anna byla zamykána ve svém pokoji.

 

Anna se tomu nedokázala vzepřít a v roce 1824 se musela provdat za Franze Gromese. Josef vybudoval krásnou zahradu na místě, odkud bylo vidět na dům Anny a Franze. Anna po svatbě rychle chřadla a v roce 1825 zemřela na chrlení krve stejně jako její matka. Pohřbena byla v rodinném hrobě rodiny Gromesů na Křížovém vrchu v Moravské Třebové.

 

Josef Herkner prý ještě tu noc vykopal její tělo a pohřbil ji na své zahradě bez rakve, do vrstvy růží a do černého hedvábí. Večer před svátkem sv. Anny v roce 1825 byla prý cesta z města k Josefově zahradě osvícena pochodněmi.

 

V roce 1924 se zjistilo, že Annina rakev je opravdu prázdná a v roce 1934 našli dělníci při práci v místě dřívější Josefovy zahrady kostru mladé ženy, která byla pohřbena ve vrstvě květin a v černém hedvábí. Je velmi pravděpodobné, že ostatky patřily skutečně Anně Gromesové, rozené Gläserové. Annina nevlastní vnučka ale rozhodla, aby byly ostatky znovu pohřbeny do hrobu Gromesů.

 

Ještě před II. světovou válkou se v místě bývalé zahrady objevila socha plačící dívky. Koncem 80. let byla bohužel socha poničena neznámým vandalem. Nová socha umělce Jana Pospíšila byla slavnostně odhalena v roce 2020.

 

Josef Herkner spáchal v roce 1838 sebevraždu zastřelením. Rychtář Franz Gromes žil do roku 1880. Dopisy, které si spolu Anna a Josef psali, byli předány Aloisi Czernemu, tehdějšímu správci moravskotřebovského muzea. Údolí mezi Moravskou Třebovou a Linharticemi se dodnes říká Anenské.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření život Anny Gläserové na webu města Moravská Třebová
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na webu Olomouckého rozhlasu
životopis na webu i60.cz
životopis na webu Moravskyturista.cz