Magda Blondiau Arnold

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (3)
Datum narození 22. 12. 1903
Datum úmrtí 02. 10. 2002
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Místo úmrtí Spojené státy Americké
Profese a obory působení psychologové, výzkumní pracovníci, vědci, pracovníci ve výzkumu

Životopis

Byla to rakousko-uherská psycholožka, první současná teoretička. Vyvinula teorii emocionálního hodnocení, která se odklonila od teorie pocitů směrem ke kognitivnímu přístupu.

 

Narodila se do rodiny Rudolpha Barty a matky Rosy Marie Blondiau. Vdala se za Roberta Arnolda a spolu se přestěhovali do Prahy. Pracovala jako sekretářka na Karlově univerzitě a navštěvovala kurzy psychologie.

 

V roce 1928 opustili Československo a emigrovali do Kanady. Měli spolu tři děti: Joan, Margaret a Katherine. V roce 1939 se rozvedli.

 

Studovala psychologii na University of Toronto. V roce 1939 získala bakalářský titul. Pokračovala postgraduálním studiem. Zkoumala vztah mezi emocemi a svalovým napětím. V roce 1940 získala magisterský titul a v roce 1942 doktorát. 

 

Po dokončení studií byla zaměstnána na University of Toronto. V roce 1947 začala učit na Wellesley College. V roce 1948 nastoupila jako vedoucí katedry na Bryn Mawr College. O dva roky později se stala vedoucí katedry na Barat College. V roce 1952 přijala místo na Loyola University, kde se věnovala výzkumu. Cestovala pracovně do zahraničí, kde vyučovala na univerzitách (například ve východní Evropě). 

 

V roce 1972 čelila neúspěchu na Spring Hill College kvůli nedostatečné podpoře od akademické obce. Přesunula se tedy na University od South Alabama, kde pokračovala ve zkoumání mozku. V roce 1975 odešla do penze. Čas využila k dopsání své knihy Paměť a mozek. 

 

Zemřela v Tucsonu v Arizoně.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření životopis na Wikipedia.org v angličtině
Dodavatel dat Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy životopis na Wikipedia.org