Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Zdeněk Vaňous

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
21. 07. 1925
Datum úmrtí
26. 08. 2005
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Celý život patří do rodiny železničářů, i když to tak během jeho studentských let nevypadalo. Patřil  mezi zakládající členy redakční rady Českotřebovského zpravodaje, který spoluzakládal s Vladimírem Hamplem, Hanou Habrmanovou, Františkou Dohnalovou, Stanislavem Víšou a Karlem Aligrem. Celý život pracoval v Lokomotivním depu. Byl třebovský patriot, absolvent gymnázia, zaměstnanec drah, ale také tramp a ,,psavec“.

 

Byl dlouholetý propagátor České Třebové. Nejdříve ve Svobodném slově, ale také v Pochodni a hlavně v Českotřebovském zpravodaji, Jiskře Orlicka a po vzniku nového regionálního deníku i v Orlických novinách. Byl také znalcem třebovských poměrů, sběratelem, obdivovatelem prací Stanislava Víši. V roce 1953 se stal členem výboru oddílu kopané a byl v něm až do roku 1962. Staral se o propagaci, vývěsní oddílovou skřínku a také o zveřejňování článků v tisku a televizi. Byl autorem jednoho ze scénářů povídky v cyklu Bakaláři.  Námět pojednával o cestě dvou  vzájemně si  cizích rodičů, kteří během jízdy vlakem ztratili své děti.  Vše nakonec dopadlo šťastným shledáním hlavních aktérů příběhu a oba rodiče, muž a žena, se spolu dali dohromady. K události mělo dojít právě ve stanici Česká Třebová. Zdeněk Vaňous slyšel příběh vyprávět od svého známého,  muzikanta a železničáře Miroslava Kapinose. Příběh, který podle Vaňousova námětu napsal Jan Míka, byl nazván „Ztráty a nálezy“ a zařazen do Bakalářů 1997. V hlavních rolích rodičů se na obrazovce objevili Václav Vydra a Zuzana Bydžovská. Zemřel 26.8 2005. 

Autor
Martin Šebela (Autor textu)
Ověření
Českotřebovský zpravodaj, 10, 2005, s.54
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 13.6.2013
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2638 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.