Václav Kapoun

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 05. 10. 1851
Datum úmrtí 23. 05. 1914
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení starostové, politici, komunální politici, obchodníci, úřednici

Životopis

Jedenáctým starostou města Česká Třebová se v období od 4. listopadu 1912 do 23. května 1914 stal kupec a majitel realit pan Václav Kapoun. Do úřadu nastoupil po Josefu Glückmannovi. Narodil se dne 5. října 1851 v chalupě čp. 100, zvané "U Kamene", stojícím na dnešním místě Doubravova domu. Václav byl synem krupaře Václava Kapouna a jeho první manželky Terezie. Měl ještě bratra Františka, který se vyučil pekařem. Další dvě děti se narodily po druhém sňatku s Annou Miekautschovou. František se stal později mlynářem a majitelem mlýna čp. 89 v Podbranské ulici, dcera Antonie se provdala do České Třebové.


Václav Kapoun se po vyučení kupcem v roce 1875 oženil s Františkou Velcovou.


Svůj první obchod si kupec otevřel v Laškově. V pozdějších letech zakoupil dům čp. 63 na rohu ulic Hýblovy a Svatováclavské, kam svůj obchod přstěhoval. Zde byl uváděn jako "obchod zbožím smíšeným a galanterním".


Z manželství Václava a Františky Kapounových se narodilo deset dětí. Syn Vladimír později převzal otcův krám v domě čp. 63 a otevřel v něm drogerii ,,Vesmír".


Václav Kapoun nastoupil do úřadu starosty těsně před I. světovou válkou na jeden a půl roku. Byl také činný v řadě místních spolků a institucí. Stal se ředitelem Občanské záložny a půjčovny v České Třebové, nejstaršího finančního ústavu ve městě, členem výboru Sokola, předsedou místní školní rady, místopředsedou Obchodního gremia, předsedou Muzejního a Okrašlovacího spolku.

Události v životě

zaměstnání: 04. 11. 1912  –  23. 05. 1914
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceMěstský úřad
Ověření Českotřebovský zpravodaj, 09, 2005, s.70-71
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová