plk. Vasil Timkovič

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 21. 03. 1923
Datum úmrtí 02. 01. 2023
Místo narození Skotarský (Nižní Verecky, Ukrajina)
Místo úmrtí Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení legionáři, vojáci

Životopis

Plukovník ve výslužbě Vasil Timkovič se narodil se na tehdejší Podkarpatské Rusi, po okupaci ČSR a zahájení II. světové války utekl přes Polsko do Sovětského svazu, byl vězněn tři roky v gulagu a po té v roce 1943 nastoupil na v Buzuluku do armády generála Ludvíka Svobody. Bojoval o Kyjev, Duklu nebo Liptovský Mikuláš. Velel během 2. světové války v Karpatsko - dukelských operacích spojovacímu družstvu. Je to jeden z mála pamětníků, který prošel po boku generála Svobody celou východní frontu až do Olomouce. Účastnil se i jedné z nejslavnějších bitev u Biele Cerkve.
Po roce 1989 se zapojil do obnovení tradice Československé obce legionářské. Navíc se zasadil o vznik pomníku a parku Legií v Ústí nad Orlicí a jeho zásluhou byl stejně pojmenován i park před zdravotním střediskem v České Třebové. 11.11.2011 obdržel záslužný kříž ministra obrany
O jeho válečných osudech natočili studenti gymnázia, (Adam Ostruszka, Jiří Štembírek, Michal Koubek, Adam Pávek a David Lazárek filmový dokument, který byl poprvé prezentován v rámci mezinárodního projektu ke Dni veteránů 2012 a pro veřejnost pak 17. ledna 2013 v městské knihovně.

Ověření www (Česká televize - ct24), cit. 20.12.2012
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 12.6.2013
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Vojenský ústřední archív
Vasil Timkovič Český rozhlas
Vasil Timkovič Zprávy 24
OIK Česká Třebová
Gulag.cz, virtuální 3D model
Českotřebovský zpravodaj 2013 - Studentský film
ČT24 Zapomenutí bojovníci
Paměť národa