František Pecháček

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 22. 07. 1890
Datum úmrtí 15. 02. 1968
Místo narození Dolní Čermná (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení ředitelé, podnikatelé

Životopis

František Pecháček byl 4. ředitelem parnické textilní továrny HPS. Narodil se 22.července 1890 v Dolní Čermé jako jedno z jedenácti dětí rolníka Vincence Pecháčka. Dne 1.1. 1909 po vykonané praxi u textilních firem v Ústí nad Orlicí a v Sasku nastoupil jako technický úředník do parnické Polackovy továrny. V následujících letech se vypracoval na místo disponenta. V tomto období působil v továrně a bydel v ředitelské vile v parku na Skalce ředitel Sigmung Ernst. František se seznámil s ředitelovou neteří slečnou Marií Deutschovou, dcerou Viktora Deutsche, majitele textilní továrny v Rousínově. Po svatbě, která byla dne 17. dubna 1920, se narodily dvě děti, dcera Lidmila a syn František. Pecháčkovi žili ve čtvrti Vily za tehdejším fotbalovým hřištěm. V 1928 František Pecháček opustil parnickou textilku a nalezl zaměstnání jako prokurista u textilní továrny Jan Henrych a syn v Ústí nad Orlicí, kam se s rodinou přestěhoval. Odtud později přešel do textilní továrny firmy Stein&spol v Křivoklátě, kde se stal ředitelem.


V roce 1939, po odchodu třetího ředitele parnické továrny JUDr. Karla Gintze do Prahy, se vrátil zpět na Parník, kde nastoupil na uvolněné ředitelské místo. František Pecháček se tak stal po 19 letech letech existence Pollackovy továrny (Hermann Pollack a synové (HPS)) prvním českým ředitelem v její historii. Z titulu své funkce se přičinil o přemístění centrálního ředitelství z Prahy na Parník. Nelehké období prožil během 2. světové války, kdy jeho maželka Marie byla pro svůj neárijský původ odvezena do Terezína. V roce 1945 se odtud naštěstí vrátila domů.


Manželé Pecháčkovi měli mnoho přátel mezi českotřebováky a byli velcí příznivci tenisu.V červnu 1945 byl František Pecháček z funkce centrálního ředitele odvolán. Jeho nástupcem se stal Antonín Hubert. V témže roce založil F. Pecháček spolu s Ernestem Truogem, dalším ředitelem továrny, vlastní firmu "Technotextilia - Technická kancelář a generální zastoupení švýcarských speciálních továren pro textilní průmysl, spol. s. r. o. ". Firma byla v roce 1948 nedobrovolně zlikvidována.


Po roce 1948 nastoupil pan Pecháček v Praze na generální ředitelství textilního průmyslu na pozici ředitele a po vzniku Centotexu zde působil až do důchodového věku. Ani na odpočinku však nezahálel, a jako výstupní kontorlor Inspekty kontroloval exportní zboží. Byl předvolán před komisi ONV v Ústí nad Orlicí a jeho penze byla snížena na životní minimum. Když zabránil odeslání nekvalitních výrobků do ciziny, byl mu (podle tehdejší logiky) zakázán vstup do všech textilních závodů. Dožil s manželkou u svého syna Františka v Ústí nad Orlicí.

Události v životě

zaměstnání
MístoÚstí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceJan Henrych a syn (firma)
Popis

prokuristou v textilní továrně Jan Henrych a syn


zaměstnání: 1939  –  1945
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceHermann Pollack a synové (firma)
Popis

ředitelem firmy Hermann Pollack a synové (HPS)


zaměstnání: 1945  –  1948
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceTechnotextilia (firma)
Popis

založil a vedl firmu Technotextilia

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 09, 2005, s.69-70
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová