Jan Rybička

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1868 - 1949
Otec
1879 - 1947
Matka
1898 - 1960
Sestra
1925 - 2010
Bratr
1850 - 1903
Prarodič
Datum narození 16. 08. 1909
Datum úmrtí 05. 05. 1980
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení hudebníci, živnostníci

Životopis

Narodil se v České Třebové v domě čp. 74 v Hýblově ulici. Měl ještě dva starší sourozence. Sestra Eugenie se později stala manželkou ministra obchodu dr. Ferdinanda Heidlera, bratr Otto zemřel v sedmi letech na záškrt. Jeho otec Otto Rybička byl majitelem koloniálního obchodu a výrobny likérů. Janova matka Eugenie Zora Rybičková byla dcerou hudebního skladatele V. V. Hausmanna.


Jan hovořil několika světovými jazyky, od mládí byl veden k hudbě. Vedle klavíru ovládal hru na harmoniku, klarinet a altsaxofon. Hrával s Preislerovým jazzovým orchestrem, který pravidelně vystupoval v sokolovně Na Skále. Spolupracoval také s Kyralovým jazzovým orchestrem, vedeným Oldřichem Řehákem z Parníka.


Jan Rybička byl společníkem svého otce při výrobě lihovin. Po zániku živností v padesátých letech vystřídal postupně několik nekvalifikovaných zaměstnání. Pracoval např. jako dozorce výměn u ČSD, nebo dělník v Armaturce, kde dostával nejpodřadnější práci. Nebylo mu ani dopřáno dožít v rodném domě. Po nuceném vystěhování nalezl útočiště v zadním traktu sousedního domu čp. 75. Stáhl se do ústraní, zatrpknul. Poslední roky života prožil u své dávné lásky, Mařenky Pirklové, která pocházela z českotřebovské čtvrti Vinohrady. V té době byla již několik let vdovou a žila v Praze. Na své rodné město tak zanevřel, že ani po smrti se nechtěl vrátit domů. Pochován byl v Praze.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 24.6.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová