Jiří Pávek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1884 - 1968
Učitel
Datum narození 14. 04. 1910
Datum úmrtí 29. 12. 1988
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení malíři, učitelé, středoškolští učitelé, pedagogové, pracovníci ve školství, výtvarní umělci, výtvarnici

Životopis

Narodil se jako čtvrté a poslední dítě, po svých sestrách Marii, Alžbětě a Boženě. Otec František, vlakvedoucí ČSD a matka Božena, rozená Jansová pocházeli z nedaleké Řetůvky.


Z páté třídy obecné chlapecké školy nastoupil studia na českotřebovské reálce. Výtvarné nadání mladého studenta zde okamžitě rozpoznal a následně všemožně podporoval profesor kreslení, akademický malíř František Bělský. Ten také rodičům doporučil, aby syna Jiřího dali na umělecká studia.


Uměleckého vzdělání se mu dostalo v letech 1926 až 1932 na UMPRUM v Praze, kde studoval Všeobecnou a speciální školu, obor figurální kreslení a figurální malbu kompoziční. Jeho spolužáky byli pozdější národní umělci Josef Brož, Desider Milly, Ján Mudroch, zasloužilý umělec Rudolf Hanych ze Svratky, hořický Roman Kocian, syn sochaře Q. Kociana, Miroslav Čančík z Ústí nad Orlicí a další.


Ještě jako student uzavřel sňatek s Arnoštkou Šindlerovou, dcerou Arnošta Šindlera, strojníka elektrárny ČSD a Anežky Šindlerové z České Třebové.


Obrazy Jiřího Pávka se vyznačují příznačnou barevností (měl rád syté odstíny s převládající zelenou a modrou barvou) a osobitým realistickým rukopisem. Věnoval se figurální tvorbě kompoziční, kresbě a malbě portrétní, malbě krajin, květin a zátiší. Své obrazy vystavoval v České Třebové, Uherském Hradišti, Stockholmu, Londýně, Brně a Praze. Ke škodě věci bylo tříštění jeho výtvarného talentu se zaměstnáním pedagoga. Od září 1936 vyučoval na státních měšťanských školách v Opavě, Sudicích a Komořanech. Od ledna 1941 působil na škole uměleckých řemesel v Uherském Hradišti. Po 2. světové válce se vrátil do rodného města České Třebové. Začínal na základní odborné škole, odkud byl přeložen v roce 1952 na Vyšší průmyslovou školu železniční.


Pedagogickou činnost ukončil na tehdy nově otevřené učňovské škole Na Skalce. Mimo to zde působil i jako výtvarník, pověřený propagační a slavnostní výzdobou. Znali jsme jej také jako veřejného funkcionáře řady organizací.


Některé názvy jeho děl: Portrét pana A. Š (olej), Tři (akvarel), Cesta v Rybníku (olej), Řeka (akvarel), Lípa v Kozlově (olej), Váh pod Nízkými Tatrami ( tempera), Narcis (akvarel), Rybíz (akvarel), Angrešt (olej).


V roce 1962 odešel ze zdravotních důvodů do invalidního důchodu a téměř se na něho zapomnělo. Zemřel po delší nemoci ve věku 78 let.

Události v životě

studium: 1926  –  1932
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceUmělecko-průmyslová škola
Popis

Praha: 1926-1932, UMPRUM


zaměstnání: 1941  –  1945
MístoUherské Hradiště (okres Uherské Hradiště)
Popis

škola uměleckých řemesel


zaměstnání: 1945  –  1952
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Popis

základní odborná škola


zaměstnání: 1952  –  1962
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceVyšší průmyslová škola železniční
Autor Jan Skalický (Autor textu)
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 24.6.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová