Oskar Czepa st.

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1926 -
Syn
Datum narození 14. 05. 1883
Datum úmrtí 27. 11. 1956
Místo narození Svojanov (okres Svitavy)
Místo úmrtí Vídeň (Rakousko)
Profese a obor působení architekti

Životopis

Český architekt. Narodil se jako syn zemědělce a kameníka.

 

Navštěvoval měšťanskou školu v Mohelnici, odborné vzdělání získal v Liberci a poté se vydal na zkušenou do Vídně. Získával zkušenosti v ateliérech známých architektů. V roce 1907 se osamostatnil a založil si vlastní ateliér a stavební kancelář. Tehdy získal spoustu zakázek a zúčastnil se několika stavitelských soutěží.

 

Během I. světové války povinně sloužil vlasti a dotáhl to až na rytmistra. Po válce si v Moravské Třebové se svým společníkem Arnoldem Wiesbauerem otevřel vlastní stavební firmu. Tato firma v okolí vystavěla několik nových škol, kaváren, hotelů, obchodních domů apod. Působila mezi lety 1920 – 1946.

 

Mezi jeho koníčky patřilo myslivectví a dechová hudba. Pořádal různé festivaly, soutěže a setkání dechové hudby.

 

Kvůli hospodářské krizi a II. světové válce se přestěhoval i s rodinou zpět do Vídně. Tam pracoval na stavebním úřadu. Jeho nejvýznamnější prací se stala stavba Nové lékařské komory na Halbgasse ve Vídni. Dokončil ji v roce své smrti v roce 1956 ve věku 73 let.

 

Jako Czepovo dílo bývá prezentována vila Carla Bibuse v dnešní Lanškrounské ulici v Moravské Třebové. Mezi jeho další práce patří obchodní dům Zweiback ve Vídni, dále celní budovy, obytné domy, vilky a obchody ve Vídni. V našem kraji postavil například měšťanskou školu v Třebařově, budova Raiffeisenbank v Tatenici, kavárna Soukup v Lanškrouně.

Autor Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření Nekuda,Vl.DrSc.-Moravskotřebovsko Svitavsko

Objektiv Mohelnice: Kulturně politický a populárně zábavný časopis 21. století. 2012.
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy
Městská knihovna Moravská Třebová
Odkazy Svitavský deník - život O. Czepy
Profil Oskara Czepy st. na Architektenlexikon