Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Zdeňka Baldová (Pseudonym)

Známa také jako:
Zdena Rosalie Balašová (Jméno za svobodna nebo rodné)
Zdeňka Hilarová (Jméno získané sňatkem)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie 2
Související osoby
1889 - 1941
Bratranec
Datum narození
20. 02. 1885
Místo narození
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
26. 09. 1958
Místo úmrtí
Praha (okres Praha)
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Vlastním jménem Zdena Rosalie Balašová. Narodila se v České Třebové. Rodný domek stával v Chorinově ulici 29. Její matkou byla Zdenka Balašová (23. 7. 1857 Česká Třebová – 24. 10. 1945 Praha), dcera obuvnického mistra Karla Balaše a jeho ženy Amalie, rozené Faltejskové. Jméno Baldová získala malá Zdeňka po svatbě své matky (9. března 1886 na Vinohradech) s pražským strojníkem Josefem Baldou (18. 9. 1854 Praha – 18. 9. 1944 Praha), synem Jakuba Baldy a Marie, rozené Červenkové. Od 14. března 1886 celá rodina žila v Praze na Žižkově. Zdenčin mladší bratr Jaroslav Balda (27. 4. 1889 Žižkov – 5. 6. 1956 Praha) byl účetním. Zdenka Baldová v bydlela v České Třebové pouze do března 1886, pak se s rodiči odstěhovala do Prahy na Žižkov. (Místně se traduje, že zde bydlela do svých šesti let, což vyvrací Bc. Jaroslav Lopour.)
Po ochotnických začátcích v žižkovském Pokroku a v Měšťanské Besedě zkusila štěstí u paní Ziegerové v Libni. V roce 1907 byla angažována ředitelem F.A. Šubertem do právě se tvořícího hereckého souboru Městského divadla na Královských Vinohradech odkud po patnácti letech přešla do Národního divadla. Byla sice manželkou (1914-1935) šéfa Vinohradské činohry a později i šéfa činohry Národního divadla, významného českého režiséra Karla Hugo Hilara, nikdy jí z toho však neplynul ani herecký prospěch, ani vyjímečné postavení v souboru. K paradoxům jejího života patří skutečnost, že jako herečka se prosadila teprve po Hilarově skonu.
Na divadelních prknech začínala coby tragédka a milovnice. Hilarovou zásluhou se brzy těchto rolí vzdala. Přeorientovala se na obor komických naivek, jenž se stal  její trvalou doménou. Vytvořila mnoho rolí, z nichž je stále vzpomínána znamenitá Fanka z Čapkova Loupežníka či Kukuščinová z Ostrovského Výnosného místa. Postupem let vytvořila galerii pozoruhodných postav (Goldoniho Mirandolina, Gozziho Turandot, hejtmanka v Revizorovi, Fanka v Čapkově Loupežníkovi, slečna Růžena v Šrámkově Létu, slečna Brigita z Rozbitého džbánu, sochařova žena z Nezvalovy hry Atlantida, paní Dulská ze hry Gabriely Zapolské Morálka paní Dulské …..). Poprvé před filmové kamery stanula roku 1921 v němém melodramatu Neznámé matky.
Až po deseti letech započala pravidelně filmovat v éře zvukového filmu (hrála dobrosrdečné maminky, hubaté tetičky i klepavé měštky). Během let 1931–1958 se objevila ve více jak šedesáti titulech (např. Revizor, Poslední muž, Tři muži ve sněhu, Uličnice, Mravnost nade vše, Lidé na kře, Filosofská historie, Kdybych byl tátou, Eva tropí hlouposti, Tetička, Ryba na suchu, Nezbedný bakalář, Parohy, Měsíc nad řekou, Stříbrný vítr či Labakan). Svůj nejvyzrálejší herecký výkon podala ve filmu Alfréda Radoka Daleká cesta (1948) v tragické postavě židovské matky Kaufmannové. Poslední dvě titulní úlohy babičky Skořepové (Páté kolo u vozu) a panovačné majitelky domu paní Dulské (Morálka paní Dulské) sehrála těsně před svojí smrtí už vážně nemocná. Zesnula týden po premiéře (proběhla 19. září 1958) svého posledního filmu Morálka paní Dulské. Příležitostně účinkovala v rozhlase, televizi a její hlas je zachycen na gramofonových deskách.
Za výkon v Ostrovského divadelní hře Výnosné místo na scéně Národního divadla v Praze byla prohlášena laureátkou Státní ceny (1951). O dva roky později jí byl udělen titul Zasloužilé umělkyně (1953) a u příležitosti 70. narozenin byla jmenována Národní umělkyní (1955). Jako národní umělkyni jí byl v historické budově Národního divadla v Praze vypraven státní pohřeb. Pochována je po boku svého manžela na pražském Vinohradském hřbitově.
Vlastním jménem Zdena Rosalie Balašová a narodila se v České Třebové. Její rodný dům stával na Chorinově ulicí číslo 29. Její matka, Zdenka Balašová, která byla dcerou obuvnického mistra Karla Balaše a jeho ženy Amalie, rozené Faltejskové.
Ještě jako malá přijala Zdeňka příjmení Baldová po svatbě své matky s pražským strojníkem Josefem Baldou. Rodina žila v České Třebové pouze do března 1886 se poté odstěhovala do Prahy na Žižkov. Zdenka měla mladšího bratra Jaroslava Baldu, který se stal účetním.
Zdenka Baldová začala svou hereckou kariéru v žižkovském Pokroku a v Měšťanské Besedě, ale později přešla ke paní Ziegerové do Libně. V roce 1907 byla angažována do nově vznikajícího hereckého souboru Městského divadla na Královských Vinohradech pod vedením ředitele F.A. Šuberta. Po patnácti letech přešla do Národního divadla. I když byla manželkou významného režiséra Karla Hilara, šéfa Vinohradské činohry a později Národního divadla, její herecké schopnosti a postavení v souboru nevynikaly. Její herecký průlom nastal až po Hilarově smrti.
Na divadle začala jako tragédka a milovnice, ale brzy se přeorientovala na komické role a na tomto poli se stala úspěšnou. Vytvořila mnoho pozoruhodných postav, včetně Fanky z Čapkova Loupežníka a Kukuščinové z Ostrovského Výnosného místa. Ve filmu se poprvé objevila v roce 1921 a pravidelně začala hrát až v éře zvukového filmu, přičemž ztvárňovala různé typy postav, jako dobrosrdečné matky, hubaté tetičky nebo klepavé měštky. Celkem se objevila ve více než šedesáti filmech, včetně titulů jako Revizor, Poslední muž, Tři muži ve sněhu, Uličnice, Mravnost nade vše, Lidé na kře, Filosofská historie nebo Daleká cesta.Za svůj herecký výkon ve hře Výnosné místo na scéně Národního divadla získala v roce 1951 Státní cenu. V roce 1953 jí byl udělen titul Zasloužilé umělkyně a v roce 1955, k příležitosti jejích 70. narozenin, se stala Národní umělkyní. Zemřela krátce po premiéře filmu Morálka paní Dulské. Státní pohřeb proběhl v historické budově Národního divadla v Praze. Byla pochována na Vinohradském hřbitově vedle svého manžela.

zaměstnání: 1907  –  1922
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceMěstské divadlo

zaměstnání
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceNárodní divadlo
Autoři
Bc. Jaroslav Lopour (S využitím informací, které publikoval)
Michal Denár (Text redakčně upravil)
Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 24.6.2011
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 22.5.2012
www (Českotřebovský zpravodaj) , cit. 27.1.2015
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Související osoby
1889 - 1941
Bratranec

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2716 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.