Josef Císař

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Související osoby
1864 - 1928
Otec
Datum narození 04. 10. 1894
Datum úmrtí 10. 07. 1983
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Rybitví (okres Pardubice)
Profese a obory působení varhaníci, klavíristé, učitelé, hudební pedagogové, hudebníci, pedagogové

Životopis

Narodil se v České Třebové v rodině zednického mistra a stavitele. Jeho rodný dům čp. 5 se nachází v Klácelově ulici vedle kostela. Později se rodiče přestěhovali do vlastního domu čp. 809 v ulici Komenského.


Hudební nadání zdědil po otci. Otec hrál na housle a citeru a k hudbě vedl i svého syna. Prvním učitelem hudby malého Josefa byl známý českotřebovský spisovatel a básník, ředitel školy K.O. Hubálek. Od něho získal základy hry na housle. Klavírní začátky si odbyl u jeho choti, paní M. Hubálkové a ředitele kůru Josefa Hommera.


Po absolvování obecné a hlavní školy odešel na učitelský ústav do Hradce Králové. Odtud v roce 1911 přešel na varhanní oddělení pražské konzervatoře. Školu úspěšně zakončil v roce 1914. V letech 1920 až 1925 ještě studoval koncertní hru na klavír u profesora Adolfa Mikeše.


Byl varhaníkem v Počátkách (1914), ředitelem kůru v Žirovnici (1914 – 1916), odborným učitelem na městské hudební škole v Pardubicích (1919 – 1925).V tomto období absolvoval řadu koncertů se svým přítelem, houslistou Stanislavem Ondříčkem, kterého doprovázel na klavír.


V Pardubicích měl také svoji soukromou klavírní školu, pracoval jako hudební referent časopisu Bratrství, dirigoval ženský sbor zpěváckého spolku Suk a působil ve funkci ředitele kůru arciděkanského kostela. Napsal řadu písní, mužských sborů, církevních a houslových skladeb. Ve skladbě dával přednost “ malé formě” písňové - Podzim k vesně ( slova dr. J. Pařízek ), Biblické písně ( slova P.E. Mattes ), V rozjímání na horách ( vlastní slova )….. Dále napsal mužské sbory Svým horám ( slova dr. Jindřich Štemberka, Jen jedenkrát ( slova R. Těsnohlídek). Mimoto napsal skladby církevní, melodramy, houslové skladby. Z posledních jeho větších prací je Missa jubilei pro sóla, smíšený sbor a varhany - vysíláno pražským rozhlasem a Meditace na chorál sv. Václava pro sólo baryton, mužský a smíšený sbor s doprovodem varhan. Jako pedagog vychoval nespočet žáků. Pravděpodobně nejznámějším z nich je hudební skladatel Miloslav Ponc. Posledním bydlištěm umělce byly Pardubice. Zemřel v Rybitví.

Události v životě

studium: 1911  –  1914
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceStátní hudební a dramatická konzervatoř
Popis

varhanní oddělení


zaměstnání: 1914  –  1916
MístoŽirovnice (okres Pelhřimov)
Popis

ředitelem kůru


zaměstnání: 1919  –  1925
MístoPardubice (okres Pardubice)
KorporaceZákladní umělecká škola
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 12.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí