Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Marie Preislerová

Známa také jako:
Marie Černohorská (Jméno za svobodna nebo rodné)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
25. 08. 1917
Místo narození
Királyhida (Rakousko)
Datum úmrtí
10. 04. 2010
Místo úmrtí
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Marie Preislerová se narodila jako Marie Černohorská do rodiny vojenského kapelníka. Vyrůstala v Olomouci a už od dětství projevovala umělecké vlohy, které zúročovala už během středoškolských studií na škole Pöttingeum v Olomouci.


S hraním profesionálně začínala v sedmnácti letech pod dívčím jménem jako činoherní a operetní členka olomouckého Českého divadla (1934-1938). Na popud divadelní ředitelky Štefy Langrové se stala subretou operety Stálého divadla v Kladně (1938-1939) a s manželem poté odešla do Plzně, kde získala angažmá v činohře (ojediněle vystupovala i opeře a operetě) Městského divadla (1939-1946).


Oba dále působili v opavském Slezském národním divadle (1946 – 1956) a do odchodu na penzi opět v Olomouci, v Divadle Oldřicha Stibora (1956-1977). Marie Preislerová byla výraznou charakterní herečkou, která zažila úspěchy v titulních činoherních a operetních kreacích. Postupem času se vypracovala na přední členku olomoucké činohry (např. Mnoho povyku pro nic, Hippodamie, Maryša, Marie Stuartovna, Zkrocení zlé ženy, Měsíc nad řekou, Ze života hmyzu, R. U. R., Revizor, Naši furianti, Smrt obchodního cestujícího, Žebrácká opera, Strýček Váňa, Veselé windsorské paničky, Paličova dcera nebo Romeo a Julie). Věnovala se taktéž uměleckému přednesu. S největší pravděpodobností se ještě pod dívčím jménem objevila jako jednadvacetiletá v roli prodavačky v komedii podle povídky Ignáta Herrmanna Pod jednou střechou (1938) režiséra M. J. Krňanského. A po třiceti třech letech získala úlohu manželky titulního kapelníka hornické dechovky Leopolda Juřici (hrál Josef Kobr) Štěpánky Juřicové v devítidílném seriálu scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Zdeňka Havlíčka Dispečer (1971). Kromě toho vystupovala i v olomouckém rozhlase (např. Legenda o řece). Jejím mužem byl dirigent a hudebník František Preisler starší (1915-1983), syn kapelníka a skladatele Františka Preislera nejst. (1886-1945), s nímž měla syna – režiséra a kulturního pracovníka Mgr. Františka Preislera ml. (*1948). Jejím vnukem byl dirigent Národního divadla v Praze František Preisler nejml. (1973-2007).


S manželem často jezdila do jeho rodiště, do České Třebové, kde navštěvovali příbuzné a pobývali v kozlovské Chaloupce Maxe Švabinského. Po letech, které prožila po boku svého muže, který z olomouckého divadla také musel odejít přesně rok po svých šedesátinách, ač byl plný tvůrčích sil a tento odchod nenesl vůbec lehce. V závěru své umělecké kariéry byl ještě povolán k působení ve slovinském Mariboru.


Po odchodu na zasloužený odpočinek se také vrátil domů do rodné Třebové, kde je také pochován, zemřel předčasně v březnu 1983. Od r. 2003 žila zde ve Třebové v domově důchodců ve svých 92 letech byla postižena mozkovou mrtvící a díky tomu dále pobývala v léčebně dlouhodobě nemocných v Žamberku. Její stav se však nezlepšoval. Svého o 8 měsíců staršího manžela přežila o 27 let.

zaměstnání: 1934  –  1938
MístoOlomouc (okres Olomouc)
KorporaceČeské divadlo

zaměstnání: 1938  –  1939
MístoKladno (okres Kladno)
KorporaceStálé divadlo v Kladně
Popis

Kladno: (1938 – 1939), Stálé divadlo v Kladně


zaměstnání: 1939  –  1946
MístoPlzeň (okres Plzeň)
KorporaceMěstské divadlo
Popis

Plzeň: (1939 – 1946), Městské divadlo


zaměstnání: 1946  –  1956
MístoOpava (okres Opava)
KorporaceSlezské národní divadlo
Popis

Opava: (1946 – 1956), Slezské národní divadlo


zaměstnání: 1956  –  1977
MístoOlomouc (okres Olomouc)
KorporaceDivadlo Oldřicha Stibora
Autor
Jaroslav Lopour (Autor textu)
Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Filmové osobnosti a Česká Třebová), cit. 11.7.2012
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2551 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.