Ing. Josef Mačát

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1924 - 2011
Manželka
1892 - 1944
Tchán
1897 - 1980
Tchýně
Datum narození 03. 03. 1914
Datum úmrtí 21. 02. 1986
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení pedagogové, středoškolští učitelé, učitelé, železničáři, úřednici, vysokoškolští učitelé

Životopis

Narodil se dne 3. března 1914 v rodině železničního zaměstnance. Po absolvování měšťanské školy nastoupil na dvouletou Zemskou školu pro zpracování dřeva a kovů v Litomyšli a poté na čtyřletou Vyšší průmyslovou školu strojní v Pardubicích. Vysokoškolské vzdělání získal na České vysoké škole technické v Brně. Ing. Mačát bydlel celý svůj život v České Třebové, jeho manželka Alena (roz. Kšírová) pochází rovněž z České Třebové.


Josef Mačát věnoval celou svou práci dopravě, železnici a železničnímu opravárenství. Svůj zácvik započal v dílnách v České Třebové. Od roku 1943 pracoval v dílnách ČD v Lounech až do roku 1945. Od roku 1945 do roku 1952 pracoval v železničních dílnách v České Třebové postupně jako hlavní mechanik, vedoucí technické kanceláře, zástupce přednosty a nakonec jako přednosta dílen. Od roku 1952 působil rovněž jako zkušební komisař pro vykonávání dozoru na parní kotle a tlakové nádoby. V roce 1952 přešel pracovat na Ministerstvo dopravy do Prahy kde působil postupně v různých funkcích a to nejprve jako hlavní inženýr dílenské správy ČSD, odborný sekretář pro řízení rozvoje pro vozový park dílenskou službu a dále byl zařazen v útvaru sekreariátu vědecko-technické rady ministerstva dopravy, zde setrval až do ochodu do důchodu.


Na železnici zavedl řadu technických zlešení a podílel sena přestavbě některých železničních úseků. Za svoji práci obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu.


Externě působil jako pedagog na Železniční průmyslové škole v České Třebové, na Vysoké železniční škole v Praze a na Vysoké škole dopravní v Žilině. Byl autorem článků v některých odborných periodikách.


Zemřel 21. února 1986. Je pochován na městském hřbitově v České Třebové.

Události v životě

zaměstnání: 1943  –  1945
MístoLouny (okres Louny)
KorporaceČeské dráhy
Popis

pracoval v dílnách ČD v Lounech


zaměstnání: 1945  –  1952
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceČeské dráhy
Popis

pracoval v železničních dílnách v České Třebové postupně jako hlavní mechanik, vedoucí technické kanceláře, zástupce přednosty a nakonec jako přednosta dílen,


zaměstnání
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceMinisterstvo dopravy
Popis

působil postupně v různých funkcích a to nejprve jako hlavní inženýr dílenské správy ČSD, odborný sekretář pro řízení rozvoje pro vozový park  dílenskou službu a dále byl zařazen v útvaru sekreariátu vědecko-technické rady ministerstva dopravy, zde setrval až do ochodu do důchodu

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 02, 2006, s.52-53
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Ing. Josef Mačát - České dráhy