František Bělský

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
1924 - 2003
Syn
1923 -
Žák
1910 - 1988
Žák
1911 - 2002
Žák
Datum narození 12. 08. 1884
Datum úmrtí 17. 01. 1968
Místo narození Kosmonosy (okres Mladá Boleslav)
Místo úmrtí Kosmonosy (okres Mladá Boleslav)
Profese a obory působení malíři, učitelé, středoškolští učitelé, výtvarní umělci, výtvarnici, pedagogové, výtvarní pedagogové

Životopis

Narodil se v Kosmonosích u Mladé Boleslavi. Vyučil se kovářem, krátce pracoval jako dělník v textilní továrně, poté se začal učit fotografem.


Do České Třebové přišel v roce 1923. V té době měl za sebou vojenskou povinnost, svatbu a několik let praxe na středních školách v Novém Městě na Moravě a Jindřichově Hradci. Rodina profesora Bělského nejprve bydlela v ředitelské vile reálného gymnázia (dnes ZUŠ), později si zakoupila vlastní domek ve Svatováclavské ulici na Trávníku. Na zdejším gymnáziu František Bělský působil jako profesor kreslení a modelování.

Nezanedbával ani svoji uměleckou tvorbu. Všechny jeho práce (figurální, krajiny, portréty, zátiší, květiny, oleje, pastely a grafika) byly poznamenány školami, které absolvoval. A nebylo jich málo. Uměleckoprůmyslová škola, Královská bavorská akademie výtvarných umění v Mnichově (profesor Otto Seitz), Akademie výtvarných umění v Praze (profesoři Emanuel Dítě, Vojtěch Hynais, August Brőmse). Získané zkušenosti ještě rozšířil cestami za obrazy do Itálie, Německa, Francie a Holandska.

Pravidelně obesílal výroční výstavy, které pořádala Jednota výtvarných umělců, vystavoval v řadě měst doma i za hranicemi (např. Záhřeb a Londýn). Některé názvy jeho děl z výstavních katalogů : Makové pole (olej), Bez (pastel), Astry (pastel), Kopretiny (olej), Dvě matky (lept), Odpočinek (lept), Pastva (lept), Vnitřek českotřebovského kostela (olej), Pivoňky (olej), Kuřata (olej), Vnitřek lesa (olej). František Bělský je také tvůrcem velkolepého třídílného obrazu Vztyčení státní vlajky, který byl ozdobou slavnostní síně českotřebovského gymnázia. Dnes je obraz nezvěstný.

Profesor Bělský se také objevoval v různých uměleckých porotách a byl též jmenován prvním čestným předsedou Mezinárodního svazu mírových umělců. Poslední roky života prožil ve svém rodišti – v Kosmonosích u Mladé Boleslavi, kde i zemřel.

Události v životě

studium
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceAkademie výtvarných umění
Popis

profesoři Emanuel Dítě, Vojtěch Hynais, August Brőmse


studium
MístoMnichov (Německo)
KorporaceKrálovská bavorská akademie výtvarných umění
Popis

profesor Otto Seitz

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 13.07.2011
http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=osobnost&id=1633
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy Databáze českého amatérského divadla